Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Wärtsilä pomaga “Północnomorskiemu Gigantowi” w byciu eko

opublikowano: 14.03.2019
autor: PMK

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Fiński koncern Wärtsilä zainstalował system magazynowania energii na pokładzie jednostki konstrukcyjnej offshore North Sea Giant, co pozwoli nawet na 50-procentową oszczędność paliwa.

Wärtsilä twierdzi, że instalacja trzech systemów magazynowania energii po raz pierwszy w historii da możliwość podziału obciążenia energetycznego. System łączy konfigurację dieslowo-elektryczną z akumulatorami.

Instalacja została przeprowadzona w lutym 2018 roku na pokładzie statku „North Sea Giant” należącego do North Sea Shipping, jednego z największych i najbardziej zaawansowanych statków do konstrukcji podwodnych. W drugiej fazie projektu Wärtsilä uruchomiła elektroniczny łącznik, nowo opracowany moduł, który pozwala statkowi optymalnie współdzielić obciążenie i energię między trzema systemami magazynowania energii. Firma twierdzi, że technologia ma przynieść dodatkowe oszczędności w kosztach operacyjnych i całkowite zmniejszenie rocznego zużycia paliwa o dwa miliony litrów, co doprowadzi do rocznej redukcji emisji spalin o 5,5 miliona kg CO2, 30 ton tlenków azotu (NOx) oraz 1200 kg tlenków siarki (SOx).

Trzy systemy magazynowania energii Wärtsilä zmniejszają wahania obciążenia generatorów diesla na statku. Zazwyczaj statki wykorzystujące dynamiczne pozycjonowanie wymagają dwóch lub więcej silników pracujących jednocześnie przy niskim obciążeniu, aby zapewnić zasilanie rezerwowe. Wärtsilä wyjaśnia, że dzięki zastosowaniu hybrydowego systemu akumulatorów w celu zapewnienia wymaganej mocy rezerwowej, silnik operacyjny może pracować bliżej optymalnego punktu obciążenia.

- Jest to przyszłościowe rozwiązanie, które oferuje zarówno korzyści kosztowe, jak i środowiskowe, w tym mniejsze koszty utrzymania, mniejsze zużycie paliwa i mniejszą emisję spalin. Ponadto promuje bardziej wydajną i bezpieczniejszą pracę na statku. Jesteśmy przekonani, że pozytywny wpływ tego rozwiązania będzie ostatecznie odczuwalny w całej branży - powiedział Sindre Utne, dyrektor generalny w Wärtsilä Project Center w Norwegii.


powrót do listy
Pełna wersja strony