Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Gróbarczyk: Polska ma ogromny potencjał związany z gospodarką morską (foto, wideo)

opublikowano: 13.06.2018
autor: ew/pc ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Polska ma ogromny potencjał związany z gospodarką morską. Chcemy być w radzie Międzynarodowej Organizacji Morskiej – powiedział minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. W środę w Szczecinie rozpoczęły się Światowe Dni Morza - spotkanie ekspertów branży morskiej.

Podczas środowego briefingu prasowego w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił znaczenie faktu, że Światowe Dni Morza po raz pierwszy odbywają się w Polsce. "Polska ma ogromny potencjał, związany z gospodarką morską, przede wszystkim z jej rozwojem, z przemysłem stoczniowym, z żeglugą, z rozwojem portów, z całą branżą, związaną również z żeglugą śródlądową" – powiedział Gróbarczyk.

Dodał, że w Polsce znajdują się też "bardzo zacne i utytułowane uczelnie morskie". "Mamy pełne podstawy ku temu, aby czuć się krajem w stu procentach morskim" - powiedział Gróbarczyk. Zaznaczył, że rząd chce "realizować proces rozwoju" gospodarki morskiej.

Minister poprosił sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Kitacka Lima o to, aby wsparł starania Polski o przystąpienie do rady organizacji. "Chcemy promować nasz kraj, chcemy być morscy i chcemy uczestniczyć we wszystkich pracach, które znajdują się w rękach sekretarza generalnego (IMO)" - podkreślił Gróbarczyk.

Sekretarz generalny IMO przypomniał, że Polska w latach 60. XX w. była członkiem rady tej organizacji i odgrywała w niej bardzo ważną rolę. "Jestem przekonany, że Polska będzie nadal dynamicznie rozwijać sektor morski, przy wszystkich podjętych staraniach. Wierzę, że również to wydarzenie (Światowe Dni Morza) zostanie wykorzystane w tym celu (…). Przy wszystkich wysiłkach pana ministra i ministerstwa mogę zadeklarować swoje wsparcie, jako sekretarza generalnego, w staraniach o członkostwo w radzie" – powiedział Kitack Lim.

Oficjalne otwarcie Światowych Dni Morza nastąpi w czwartek. Tegoroczne obchody, które zbiegają się z siedemdziesięcioleciem Międzynarodowej Organizacji Morskiej, odbywają się pod hasłem "IMO70: Nasze dziedzictwo – Lepsza żegluga dla lepszej przyszłości". Wydarzenie potrwa do piątku. Do stolicy Pomorza Zachodniego przyjeżdżają oficjalne delegacje z całego świata, zagraniczni eksperci oraz przedstawiciele biznesu i nauki. Jak podkreślają organizatorzy, ponad 80 proc. towarów na świecie jest transportowanych drogą morską, co świadczy o szczególnie istotnym znaczeniu tej branży dla globalnej gospodarki.

Podczas Światowych Dni Morza na szczecińskiej wyspie Łasztownia będzie miał miejsce Festyn Morski - wydarzenie dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Obok Miasteczka Portowego z grami i zabawami, będzie można skorzystać z Mobilnego Centrum Edukacyjnego i Morskiego Centrum Edukacyjnego, przybliżającego tajniki morza między innymi przez interaktywne wycieczki po portach.

Organizatorem tegorocznych Światowych Dni Morza jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z Międzynarodową Organizacją Morską.


PAP

W Szczecinie rozpoczęły się Światowe Dni Morza:

powrót do listy
Pełna wersja strony