Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Sezon porodów w helskim fokarium rozpoczęty! (foto, wideo)

opublikowano: 12.03.2019
autor: ew

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Jak poinformowało na swojej stronie helskie fokarium: rozpoczął się sezon narodzin młodych fok szarych. Na świat przyszły już dwie małe foki, które otrzymały imiona Szekla i Skiper. Pracownicy Stacji Morskiej czekają na trzeci poród a na stronie internetowej można obserwować relację live z foczej porodówki. 

Początek marca to od wielu lat szczególny czas dla fok mieszkających w fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry IOUG. Wraz z końcem lutego, opiekunowie rozpoczynają stały monitoring ciężarnych samic.


W tym roku jako pierwsza, porodowe izolatki zaczęła odwiedzać foka Ewa. Od 4 marca regularnie pojawiała się wewnątrz kamiennych kręgów porodówek wyszukując (według własnych standardów) najbardziej optymalnego miejsca na poród. Finalnie, z rana 6 marca znalazła się w najbardziej zewnętrznej izolatce, graniczącej z bulwarem. Tam, o godzinie 10.00 narodził się pierwszy tegoroczny malec.


Nowonarodzona foczka jest bardzo ruchliwa. Ewa po 8 godzinach od narodzin zaczęła karmić młode. Wykonane następnego dnia badania, wykazały ze malec jest samczykiem. Otrzymał imię Skiper (potoczna nazwa kapitana małej jednostki pływającej). W dniu dokonywania pomiarów (7.03) ważył 14 kg przy długości 110 cm. jest 14-stym zdrowym szczenięciem Ewy.

Kilka dni później, 9 marca przyszła córka Undy Mariny, która otrzymała imię Szekla. Troskliwa mama od razu po porodzie zaczęła zachęcać szczenię do pierwszego posiłku. Szekla czuje się dobrze, jest regularnie karmiona przez Undę, która nie opuszcza jej ani na chwilę. Podczas pierwszych oględzin szczenię ważyło 12,8kg i mierzyło 112cm.

Pracownicy helskiego fokarium czekają na szczęśliwe rozwiązanie u ciężarnej Ani. 

Wszystkie urodzone w tym roku foki, po osiągnięciu samodzielności trafią do Bałtyku, wyposażone w satelitarne nadajniki. To ostatni sezon w którym będziemy śledzić wędrówki urodzonych w naszym ośrodku i uwolnionych focząt.


Transmisje porodów i foczego macierzyństwa można śledzić ,,na żywo" wybierając podgląd z kamery, za pośrednictwem strony: http://www.fokarium.pl/porody.htm .

Foka szara jest największą z bałtyckich fok. Samce osiągają nawet 3 m długości i ciężar do 300 kg. Samice są mniejsze. Ich maksymalna długość to około 2 m, a ciężar – 200 kg. Ubarwienie jest różnorodne, od ciemnobrązowego do jasnoszarego. Samce zawsze są ciemniejsze z jasnymi plamkami, a samice – jaśniejsze z ciemnymi plamkami na brzuchu. Nad Bałtykiem żyje około 30 000 fok szarych. 


powrót do listy
Pełna wersja strony