Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Rosja wypuści zwierzęta z „więzienia dla waleni”

opublikowano: 08.04.2019
autor: ew ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Rosyjskie władze postanowiły uwolnić blisko 100 waleni przetrzymywanych w złych warunkach na Dalekim Wschodzie - poinformował w poniedziałek gubernator Kraju Nadmorskiego Oleg Kożemiako.

"Podjęta została oficjalna decyzja o wypuszczeniu wszystkich zwierząt na wolność" - oznajmił szef władz regionu.

Odkładana od miesięcy decyzja o uwolnieniu morskich ssaków zbiegła się w czasie z wizytą Jean-Michela Cousteau, oceanografa i syna słynnego badacza mórz i podróżnika Jacques'a Cousteau, w portowym mieście Nachodka nad Morzem Japońskim, gdzie przetrzymywane są walenie.

"Naukowcy z zespołu pana Cousteau i rosyjscy badacze zdecydują, kiedy i które zwierzęta należy wypuścić" - dodał Kożemiako.

Zapowiedział też stworzenie specjalnego ośrodka rehabilitacyjnego dla więzionych w Nachodce waleni. Jak zapewnił, warunki w ośrodku będą maksymalnie zbliżone do panujących w naturalnym środowisku tych zwierząt.

Zdjęcia 11 orek i 87 białuch arktycznych (zwanych też walami białymi), trzymanych w ciasnych, tymczasowych basenach w Nachodce, w połowie ubiegłego roku obiegły rosyjskie i światowe media, wywołując powszechne oburzenie.

Obrońcy zwierząt alarmowali wówczas, że walenie były przeznaczone na sprzedaż do aquaparków w Chinach, mimo że od 1982 roku w mocy pozostaje światowe moratorium na komercyjne połowy tych zwierząt; dozwolone są jedynie połowy w celach naukowych i edukacyjnych.

Niezależna "Nowaja Gazieta" w toku dziennikarskiego śledztwa wykryła, że cztery firmy wynajmujące baseny w Nachodce w latach 2013-2016 sprzedały do Chin 13 orek.

W lipcu 2018 roku rosyjska prokuratura generalna zwróciła się do MSW o wszczęcie dochodzenia w sprawie oszustwa przeciwko czterem firmom, które uzyskały pozwolenie na połów 10 orek w celach edukacyjnych w latach 2012-2015, ale siedem z nich sprzedały za granicę. W lutym Federalna Służba Bezpieczeństwa oskarżyła te firmy o złamanie przepisów o rybołówstwie.

Na kwitnącym w Chinach rynku oceanariów i innych związanych z morzem parków rozrywki cena za orkę może wynieść ponad 6 mln dolarów. W całej ChRL istnieje obecnie ponad 60 takich obiektów i budowane są kolejne.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony