Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Miliony granulek z tworzyw sztucznych na plażach – oto następstwa wypadku MSC Zoe

opublikowano: 13.03.2019
autor: PMK

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Eksperci wyliczyli, że na plaże Wysp Zachodniofryzyjskich trafiło ponad 24 miliony granulek z tworzyw sztucznych. To efekt wpadnięcia do morza kontenerów ze statku MSC Zoe na początku stycznia.

Według badań przeprowadzonych przez University of Groningen (UG), holenderska plaża Schiermonnikoog na Morzu Północnym wydaje się być miejscem z największym stężeniem granulek - średnio około 268 granulek na metr kwadratowy. Uniwersytet w Groningen poinformował, że operacja oczyszczania Schiermonnikoog ma się rozpocząć w tym tygodniu.

Przypomnijmy, że 2 stycznia Morze Północne wyrzuciło na plaże Wysp Zachodniofryzyjskich dziesiątki kontenerów, które podczas sztormowej pogody wypadły ze statku towarowego. W kontenerach były m.in. zabawki, żarówki i telewizory, ale także niebezpieczne chemikalia.

Według holenderskiej straży przybrzeżnej z płynącego pod banderą Panamy statku MSC ZOE - jednego z największych kontenerowców na świecie - mogło spaść do morza nawet 270 kontenerów. Ostrzeżono, że w trzech z nich znajdowały się beczki z organicznymi nadtlenkami - łatwopalną i bardzo toksyczną substancją.

MSC Zoe został zbudowany w 2015 r. Ma 395 m długości, 59 szerokości i może pomieścić na pokładzie ponad 19 tys. kontenerów.


powrót do listy
Pełna wersja strony