Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Kolejne zanieczyszczenie wód Wysp Salomona. 5000 ton boksytu w Zatoce Kangava

opublikowano: 07.07.2019
autor: ew/World Maritime News

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Zaledwie kilka miesięcy po tym, jak obszar Wysp Salomona dotknęła katastrofa ekologiczna - Zatoka została zanieczyszczona boksytem. Guardian, cytując lokalne źródło, poinformował, że woda przybrała czerwony kolor.

Według doniesień medialnych, około 5000 t boksytu przedostało się z barki do Zatoki Kangava. Najprawdopodobniej, miało to miejsce podczas operacji załadunkowych 1 lipca.

Boksyt to ilasta skała osadowa składająca się głównie z wodorotlenków glinu (hydrargilitu, bemitu lub diasporu), jest głównym źródłem aluminium na świecie.

Przypomnijmy, że Wyspy Salomona zostały dotknięte katastrofą ekologiczną zaledwie 5 miesięcy temu. 5 lutego osiadł tam na mieliźnie masowiec Solomon Trader a urzędnicy potwierdzili wyciek 70 ton ciężkiego oleju napędowego z jednostki. Nieoficjalnie mówi się, że wyciek był jeszcze większy.

Pobliski atol (płaska wyspa koralowa) East Rennell i otaczające go koralowce zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. W 2013 roku obiekt został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w zagrożeniu.


powrót do listy
Pełna wersja strony