Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Fala wezbraniowa na Wiśle uchodzi do Zatoki Gdańskiej. Zobacz zdjęcie satelitarne

opublikowano: 06.06.2019
autor: pc/PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Po intensywnych opadach deszczu na południu Polski i ok. 10-dniowej wędrówce po Wiśle, 2 czerwca fala wezbraniowa dotarła do Zatoki Gdańskiej. Moment ten uchwyciła seria satelitów Sentinel należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej, które systematycznie obrazują powierzchnię Ziemi. Widok nie napawa optymizmem.

Na zdjęciu opublikowanym na facebookwym profilu Polska z Sentinela widać masę brudnej wody, która wpłynęła do Zatoki Gdańskiej wraz z falą wezbraniową. A ta przyniosła ze sobą resztki środków ochrony roślin z pól uprawianych w pobliżu Wisły, bakterie, śmieci i wszystko to, co rzeka napotkała na swojej drodze przez Polskę. Brudna woda może zagrażać stworzeniom zamieszkującym Zatokę Gdańską i skutecznie odstraszyć turystów.

Duże wezbranie wód w Wiśle było efektem intensywnych opadów deszczu, które miały miejsce na południu Polski w drugiej połowie maja. Fala wezbraniowa sukcesywnie przemieszczała się korytem rzeki. Mimo podtopień i stanów alarmowych i ostrzegawczych na południu i w centrum Polski, na Pomorzu nie zanotowano podtopień i innych niepokojących zdarzeń, chociaż stan wody w Wiśle był wysoki. Z informacji zebranych przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Gdańsku wynika, że w niedzielę rano w Tczewie poziom wód Wisły wynosił 805 cm (przy stanie ostrzegawczym 700 cm i alarmowym – 820 cm). Z kolei w Przegalinie woda w tej rzece osiągnęła poziom 719 cm (przy stanie ostrzegawczym 650 cm i alarmowym – 700 cm), a w Świbnie znajdującym się najbliżej ujścia rzeki do Zatoki Gdańskiej – poziom 634 cm (przy stanie ostrzegawczym 600 cm i alarmowym – 680 cm). 


powrót do listy
Pełna wersja strony