Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Estońska wyspa będzie zasilana eko energią

opublikowano: 06.12.2018
autor: ew

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Firma z rynku energetyki odnawialnej Enefit Green stworzyła unikalne rozwiązanie na jednej z bałtyckich wysp. Zainstalowane tam rozwiązanie to mikrosieć, na którą sładają się instalacje fotowoltaniczne i wiatrowe oraz generator spalający biopaliwo kontrolowany przez inteligentną automatykę. Tym samym, aż 50 procent energii na wyspie będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Jak powiedział Aavo Kärmas, szef Enefit Green: "Głównym celem naszej firmy jest zwiększenie produkcji energii odnawialnej. Nasze inwestycje są realizowane głównie w sektorze energii wiatrowej i słonecznej w rejonie Morza Bałtyckiego. Jesteśmy gotowi wprowadzić podobne rozwiązania również na innych małych estońskich wyspach".

Nowy projekt ma na razie charakter pilotażowy.  Dzięki przetestowaniu tych rozwiązań na mniejszym systemie energetycznym, będzie można je później przenieść na większą skalę.

Roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną na wyspie Ruhnu wynosi około 450 MWh. Na powierzchni 12km2 mieszka 60 osób, podczas sezonu turystycznego liczba ta wzrasta do około 170. Na cały projekt, Enefit Green przeznaczyła 500 tys. euro. Dzięki jego wdrożeniu, energia wykorzystywana przez mieszkańców wyspy przynajmniej w 50-procentach będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych.

Nową mikrosieć zasilają instalacje fotowoltaiczne o mocy 150 kW, turbina wiatrowa o mocy 50 kW, spalający biopaliwo generator o mocy 160 kW, a także bateryjny magazyn energii o mocy 180 kW i pojemności 220 kWh.

Resztę dostarczą generatory spalające ropę, które wcześniej były tam jedynym źródłem energii i które odpowiadały za emisję około 500 ton CO2 w skali roku, a teraz ograniczą jego emisję przynajmniej o połowę.

 

 


powrót do listy
Pełna wersja strony