Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Wszystkie nadbałtyckie kąpieliska są czynne

opublikowano: 09.08.2019
autor: ew ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

W piątek po południu czynne są wszystkie kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. W regionie zachodniopomorskim zakaz korzystania z wody obowiązuje na kąpielisku w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim oraz Wodnej Dolinie w Koszalinie.

Aktualne dane dotyczące stanu wody w pomorskich kąpieliskach zamieścił na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny. Z informacji tych wynika, że w piątek po południu kąpiel możliwa jest we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach, które zorganizowano nad Bałtykiem.

Na Pomorzu kąpiel zabroniona jest natomiast w wodach przy dwóch plażach zlokalizowanych nad zbiornikami śródlądowymi. Oba znajdują się na terenie woj. zachodniopomorskiego. Jest to kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim, gdzie pojawiły się sinice oraz kąpielisko Wodna Dolina w Koszalinie, gdzie korzystania z wody zabronił – na podstawie wyników badań - lokalny Sanepid.

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od początku sezonu: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony