Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości W projekcie budżetu obronnego USA 250 mln USD na wsparcie Ukrainy

opublikowano: 13.03.2019
autor: ew ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

W projekcie budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych na przyszły rok przewidziano 250 mln dolarów na wzmocnienie bezpieczeństwa i obrony Ukrainy – poinformowała w środę ukraińska ambasada w Waszyngtonie.

Jest to 50 mln USD więcej niż w roku bieżącym – przekazała placówka na Facebooku. Środki te mają być wydzielone w ramach programu USAI (Ukraine Security Assistance Initiative).

"Zgodnie z dokumentem pieniądze te mają być przeznaczone na wsparcie sił zbrojnych i narodowych sił bezpieczeństwa Ukrainy oraz na wymianę uzbrojenia i materiałów przeznaczonych do obrony, które zostały już przekazane Ukrainie przez Stany Zjednoczone" – ogłosiła ukraińska ambasada.

Placówka wyjaśniła jednocześnie, że projekt budżetu obronnego USA czeka omówienie w Kongresie i mogą być wnoszone do niego poprawki.

W ubiegłym roku Ukraina otrzymała od USA przeciwpancerne systemy kierowane Javelin oraz dwa kutry patrolowe typu Island. Stany Zjednoczone zaoferowały ponadto przekazanie ukraińskiej marynarce wojennej dwóch fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry.

Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie uzbrojenie w związku z ciągnącym się od pięciu lat konfliktem ze wspieranymi przez Kreml separatystami w części obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie kraju. W jego wyniku zginęło dotychczas ok. 13 tysięcy ludzi.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony