Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości W poniedziałek akcja wydobycia niewybuchów z Bałtyku

opublikowano: 12.08.2018
autor: pc/PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Na poniedziałek planowane jest wydobycie trzech niewybuchów z czasów II wojny światowej, które znalezione zostały na dnie Bałtyku przy plaży w kołobrzeskiej dzielnicy Podczele. Sztab kryzysowy ustalił szczegóły ewakuacji ludności.

W niedzielę w kołobrzeskim magistracie zorganizowane zostało spotkanie sztabu kryzysowego, podczas którego ustalone zostały szczegóły przeprowadzenia ewakuacji ludności z obszaru zagrożonego eksplozją trzech niewybuchów znalezionych przy plaży w Podczelu, przy wejściu od ul. Brzeskiej. Jak podkreślił prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, akcji ewakuacyjnej na tak dużą skalę w mieście za jego prezydentury nie było.

Wydobyciem trzech, jak podano w niedzielę - prawdopodobnie lotniczych bomb o wadze 250-300 kg każda, zajmą się w poniedziałek, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, minerzy Marynarki Wojennej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia.

„O godz. 7 na miejsce zdarzenia przyjeżdża grupa minerów Marynarki Wojennej. O godz. 9 rozpoczną proces wydobywania tych bomb (…). Ciężki sprzęt, którego dysponentem jest MON, fizycznie wydobędzie te bomby z dna Bałtyku. Te przeładowane zostaną na samochody, które wywiozą niewybuchy” – powiedział po spotkaniu sztabu Dariusz Trzeciak z miejskiego wydziału zarządzania kryzysowego w Kołobrzegu.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Trzeciaka, strefa zagrożenia określona przez saperów Marynarki Wojennej wynosi 2 km na lądzie w obu kierunkach od znalezionego ładunku. W poniedziałek od godz. 7 plaże i ścieżki rowerowe będą zamknięte w promieniu 2,5 km – od ośrodka „Arka” do Sianożęt. Od wejścia do Portu Kołobrzeg do miejscowości Wieniatowo nikt nie może przebywać w wodzie.

Do zabezpieczenie samego obszaru morskiego wykorzystana zostanie brzegowa stacja ratownicza i jednostki straży granicznej, które zabezpieczą strefę zagrożenia od strony morza. „Nie możemy dopuścić do tego, by znalazły się w niej jachty, skutery i inne jednostki pływające” – podkreślił Trzeciak.

„Od godz. 7 do godz. 9 w poniedziałek odbędzie się ewakuacja całego Podczela i okolicznych zabudowań, łącznie z sanatorium +Holtur+” – poinformował prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

Służby szacują, że ewakuacją objętych zostanie 2000 mieszkańców i osób prowadzących działalność gospodarczą na Podczelu oraz 200 osób z ośrodka „Holtur”. Liczba ta może wzrosnąć, bo w tej dzielnicy są pola namiotowe i kampingowe oraz kwatery do wynajęcia dla turystów.

Prezydent Gromek dodał, że zainteresowani, którzy nie ewakuują się własnym transportem, będą mogli skorzystać z miejskich autobusów. Podstawionych zostanie osiem samochodów, które w godz. 7-8:30 przewiozą ludzi na stadion lub do hali Milenium.

Miejsca zbiórek wyznaczono w Podczelu przy ulicach: Kresowej, Tarnopolskiej, Lwowskiej, Nowogrodzkiej oraz przy sanatorium „Holtur”. Komunikacja autobusowa będzie miała oznaczenia „ewakuacja”. Po akcji wydobycia bomb ludzie zostaną przetransportowani do domów tymi samymi autobusami. Także bezpłatnie. Osoby obłożnie chore przetransportowane zostaną tymczasowo do hospicjum.

Jeszcze w niedzielę od godz. 16 miejscy urzędnicy i kurierzy z pomocą policji i straży miejskiej informować będą na miejscu mieszkańców Podczela o poniedziałkowej ewakuacji. Mają dotrzeć z informacją pod ponad 600 adresów. Użyją również samochodu z nagłośnieniem, przez który nadawany będzie komunikat o akcji.

Prezydent Kołobrzegu poinformował, że od godz. 7 do czasu zakończenia akcji wydobycia niewybuchów i przewiezienia ich na poligon, DK nr 11 będzie zamknięta na odcinku Sianożęty – Kołobrzeg.

„Objazdy będą przez Dygowo. Ktokolwiek będzie chciał jechać w kierunku Koszalina, Poznania czy Warszawy to na rondzie Solidarności w Kołobrzegu będzie kierunek w prawo na drogę 163 na Białogard. Ta prowadzi dalej na Karlino do S6” – powiedział Gromek.

W poniedziałkowej akcji oprócz saperów i wojska weźmie udział łącznie kilkuset policjantów, funkcjonariuszy służby granicznej, celnej, leśnej, ratowników WOPR, straży miejskiej oraz pracowników urzędów.

Jak poinforował kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznk 8. FOW, Na terenie plaży będzie pracowało łącznie około 20 marynarzy. W pierwszej fazie operacji każdy z przedmiotów zostanie możliwie najdokładniej odkopany i odmulony. Do bomb zostaną podczepione liny, za pomocą których nurkowie wydobędą je z wody. Następnie do pracy wejdzie patrol rozminowania. Przedmioty zostaną podjęte z plaży i przetransportowane specjalistycznym pojazdem na poligon gdzie zostaną zneutralizowane.

Zadania nurków – minerów  polegają na poszukiwaniu min w basenach i kanałach portowych oraz dokładnej lokalizacji i identyfikacji obiektów minopodobnych wykrytych przez okręty na morzu. Działają głównie na akwenach morskich aż do granicy polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Ponadto nurkowie - minerzy MW zajmują się likwidacją niewypałów, niewybuchów oraz podwodnych przeszkód nawigacyjnych na morzu. Udzielają pomocy jednostkom pływającym w porcie i na morzu, wspierają akcje ratowniczo-poszukiwawcze. Zabezpieczają również zacumowane i zakotwiczone okręty przed siłami dywersji podwodnej. Marynarka Wojenna dysponuje dwoma Grupami Nurków-Minerów. Wchodzą one w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i stacjonują w portach wojennych w Świnoujściu i Gdyni. W ostatnich miesiącach grupy nurków-minerów Marynarki Wojennej oprócz akcji prowadzonych na morzu podejmowały także niewypały i niewybuchy w głębi lądu m.in. z dna rzeki w okolicach Bolesławca, w Głogowie oraz w jeziorze Ińsko.

Saperzy Marynarki Wojennej stacjonują w dwóch jednostkach: 8. Batalionie Saperów w Dziwnowie (8.FOW) oraz 43. Batalionie Saperów w Rozewiu (3.FO). Uczestniczą oni rocznie w ponad stu akcjach interwencyjnych wzdłuż polskiego wybrzeża. Unieszkodliwiane przez nich niebezpieczne znaleziska pochodzą głównie z okresu II wojny światowej i wykrywane są zwłaszcza w miejscach, w których podczas wojny prowadzone były intensywne działania bojowe.


powrót do listy
Pełna wersja strony