Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Manewry morskie lotniskowca nowej generacji US NAVY (film)

opublikowano: 08.11.2019
autor: mb

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Lotniskowiec nowej generacji US Navy, USS Gerald R. Ford (CVN 78), wrócił na morze, aby wziąć udział w serii prób morskich przed powrotem do Naval Station Norfolk w stanie Wirginia.

Próby morskie odbyły się u wschodniego wybrzeża USA po tym, jak lotniskowiec ukończył 15-miesięczny okres konserwacji przy nabrzeżu Post Shakedown Availability (PSA), w Newport News Shipbuilding Huntington Ingalls Industries. Wszystko przez liczne usterki m.in systemy katapult elektromagnetycznych EMALS Lotniskowiec został też poddany naprawom systemów wind i przeglądowi systemów napędu jądrowego zbudowanego na początku 2018 r. W Naval Station Norfolk CVN 78 przechodzi też w okres próbny w celu poświadczenia systemów paliwowych, kompatybilności z jednostkami powietrznymi, certyfikacji pokładów lotniczych, testów systemów bojowych i testów prędkości. Okręt jest warty 13 miliardów dolarów.

„Mamy świetny zespół, w skład którego wchodzi Newport News Shipbuilding, marynarka wojenna i inni eksperci branżowi. Jestem przekonany, że nasze wspólne wysiłki na rzecz CVN 78 przyniosą lepsze możliwości Marynarce Wojennej i narodowi na nadchodzące dziesięciolecia” - powiedział amerykańskiej telewizji Richard Spencer - sekretarz Marynarki Wojennej USA

CVN 78 może osiągnąć prędkość maksymalną przekraczającą 30 węzłów i mierzy 337 metrów długości! Zasilany jest dwoma reaktorami jądowymi A1B i jednorazowo jest w stanie obsłużyć 75 jednostek powietrznych.
 
Zgodnie z założeniami budowy nowego typu lotniskowców okręt typu Gerald R. Ford ma zredukować załogę o kilkaset osób i posiadać najnowocześniejsze systemy operacyjne. 31 maja 2017 roku CVN 78 został przekazany Marynarce Wojennej USA. 22 lipca 2017 roku w bazie US Navy w Norfolk po 8 latach budowy odbyła się uroczystość podniesienia bandery z udziałem prezydenta Donalda Trump.


zobacz film z testów prędkości::

powrót do listy
Pełna wersja strony