Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Historyczny żaglowiec zatonął po zderzeniu z kontenerowcem. 5 osób rannych (foto, wideo)

opublikowano: 11.06.2019
autor: pc

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Dla tego żaglowca to miał być początek nowej historii na morzu. Stało się jednak inaczej. XIX-wieczny szkuner Elbe no. 5, na którym zaledwie tydzień temu zakończyła się długa renowacja, zatonął w okolicach Hamburga po zderzeniu z kontenerowcem. Całą załogę jednostki udało się uratować, pięć osób zostało rannych, w tym jedna ciężko.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę na Łabie. Statek Astrosprinter staranował zbudowany w 1883 r. żaglowiec Elbe no. 5. Prawie 142 m kontenerowiec nie został uszkodzony i mógł dalej kontynuować podróż. Szkuner natomiast natychmiast zaczął tonąć. Udało się uratować wszystkich 43 członków załogi. Portal ClubRacer poinformował, że szybka akcja ratownicza to wynik tego, że w okolicach doszło do innego wypadku i w pobliżu znajdowało się 5 łodzi służb ratowniczych.

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie tego zdarzenia. Nie wiadomo jeszcze, czy wrak żaglowca zostanie podniesiony.

Elbe no. 5 to ostatni drewniany żaglowiec zbudowany w Hamburgu. XIX-wieczna jednostka ma 37 m długości. Transportowała pilotów na statki, które oczekiwały na Morzu Północnym na wejście do Portu w Hamburgu.

W roku 1920 żaglowiec został wycofany z eksploatacji. Kupił go amerykański poszukiwacz przygód Thomas Warwick.

W 2002 r. Fundacja Hamburg Maritime odkupiła jednostkę od handlarza antykami, dzięki czemu zabytkowy żaglowiec trafił z powrotem do Niemiec.

Elbe no. 5 przeszedł w Danii remont o wartości 1,5 mln euro. Zaledwie tydzień temu ponownie wszedł do eksploatacji jako wycieczkowy żaglowiec.

                                                                     


Segelwelt trauert: Lotsenschoner „No.5 Elbe“ gesunken:

Lotsenschoner No.5 ELBE nach Werftaufenthalt wieder in Fahrt:

powrót do listy
Pełna wersja strony