Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości GIS: zamknięte dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim; w Bałtyku można się kąpać

opublikowano: 13.08.2019
autor: ew ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

We wtorek rano nadal zamknięte z powodu zakwitu sinic są dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim. Pozostałe kąpieliska nad tym akwenem są otwarte. Wszystkie nadmorskie kąpieliska, jak i te położone nad jeziorami w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem są czynne - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Z powodu zakwitu sinic nadal zabroniona jest kąpiel w dwóch kąpieliskach nad Zalewem Szczecińskim: w Stepnicy oraz na kąpielisku w Trzebieży. Zakaz kąpieli obowiązuje w Stepnicy już od kilku dni, a w poniedziałek został wprowadzony na kąpielisku w Trzebieży. Wszystkie pozostałe kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim są czynne.

Jak podaje GIS, wszystkie nadmorskie kąpieliska są czynne.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. We wszystkich zamkniętych kąpieliskach wywieszana jest czerwona flaga. Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach w każdej chwili może się zmienić. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą.

Mapa z aktualnymi informacjami o stanie kąpielisk jest na stronie internetowej: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

W razie obfitego zakwitu sinic sanepid odradza wchodzenie do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego: biegunka, wymioty i bóle brzucha.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony