Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Chiny wstrzymały rozpatrywanie wniosków dot. zawijania okrętów USA do Hongkongu

opublikowano: 02.12.2019
autor: ew ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Chiny wstrzymają możliwość zawijania okrętów i lądowania samolotów wojskowych z USA w Hongkongu; nałożyły też sankcje na organizacje pozarządowe z siedzibami w USA za wspieranie antyrządowych protestów w tym regionie – przekazało w poniedziałek chińskie MSZ.

Jest to odpowiedź na przyjęcie przez Kongres USA i podpisanie przez prezydenta Donalda Trumpa dwóch ustaw, wspierających ruch demokratyczny w Hongkongu. Pekin ocenił te akty prawne jako poważną ingerencję w wewnętrzne sprawy ChRL i zapowiedział stanowczy odwet.

Chińskie władze wstrzymają rozpatrywanie wniosków o zgodę na zawijanie amerykańskich okrętów wojennych i lądowanie amerykańskich samolotów wojskowych w Hongkongu – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying na briefingu w Pekinie.

Chiński rząd nałożył również sankcje na organizacje pozarządowe z siedzibami w USA, w tym Human Rights Watch, National Endowment for Democracy i National Democratic Institute for International Affairs, które według Pekinu wspierają radykalne i brutalne działania w Hongkongu.

„Istnieje wiele dowodów świadczących o tym, że te organizacje pozarządowe wspierały antychińskie siły, by robić bałagan w Hongkongu, zachęcały je do popełniania ekstremalnie brutalnych przestępstw i działalności na rzecz +niepodległości Hongkongu+. Ponoszą one dużą odpowiedzialność za chaos w Hongkongu i zasługują na sankcje” - oświadczyła Hua.

Rzeczniczka wezwała władze USA, aby „naprawiły swoje błędy” i „zaprzestały ingerencji” w wewnętrzne sprawy Chin. Zastrzegła, że Pekin może podjąć kolejne kroki, by chronić suwerenność i bezpieczeństwo narodowe ChRL.

W Hongkongu od prawie pół roku trwają masowe antyrządowe demonstracje. Ich uczestnicy domagają się m.in. demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji. Wielu Hongkończyków ocenia, że rząd centralny w Pekinie ogranicza autonomię ich regionu.

Trump podpisał w ubiegłym tygodniu dwie ustawy dotyczące Hongkongu, przyjęte wcześniej niemal jednomyślnie przez obie izby amerykańskiego parlamentu. Jedna z nich, Hong Kong Human Rights and Democracy Act, zobowiązuje Departament Stanu USA do składania okresowych raportów z oceną, czy Hongkong ma w ramach ChRL wystarczającą autonomię, by korzystać ze specjalnego statusu handlowego w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Otwiera również drogę do nakładania sankcji na urzędników za łamanie praw człowieka w Hongkongu.

Trump podpisał również drugą ustawę zabraniającą eksportu do Hongkongu środków i broni do walki z demonstrantami, takich jak gaz łzawiący, rozpylacze pieprzu, gumowe kule i broń hukowa.

Przejmując Hongkong od Brytyjczyków w 1997 roku, Pekin zobowiązał się zapewnić temu miastu szeroką autonomię na okres 50 lat. Na tej podstawie USA przyznały mu specjalny status handlowy, odróżniający go od Chin kontynentalnych.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony