Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości 500 kg kamieni spadło na lądową drogę wyspy La Réunion

opublikowano: 14.03.2019
autor: ew

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

5 lutego, około godziny 15:50, na lądową drogę znajdującą się nad samym brzegiem wulkanicznej wyspy La Réunion spadło 500 kg skał i kamieni. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale przedstawiciele organizacji LaRéunionEcolo przypominają o konieczności uruchomienia  przybrzeżnej autostrady Nouvelle Route du Littoral aby zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.

Nowa autostrada ma połączyć stolicę wyspy Saint-Denis z miejscowością La Grande Chaloupe. Będzie miała długość 5,4 km, aż 48 z 50 podpór ma znajdować się w morzu. Dwie jezdnie po trzy pasy w każdym kierunku mają zastąpić istniejącą drogę zbudowaną na lądzie, nad samym brzegiem wulkanicznej wyspy, często zamykaną z powodu osuwisk, spadających skał i tropikalnych sztormów niszczących nawierzchnię.

Co ciekawe, w jej tworzeniu jest wykorzystywana samopodnośna barka Zourite zbudowana w polskiej stoczni CRIST.

Jak mówił nam Krzysztof Kulczycki, współwłaściciel Crist: "Wokół wyspy położonej 700 km na wschód od Madagaskaru przebiega autostrada łącząca kluczowe punkty infrastrukturalne. Jeden z jego fragmentów często niszczony jest przez spadające ze zbocza kamienie i skały. Zapadła decyzja, aby ten odcinek został wzniesiony nad wodą. Zbudowana przez nas jednostka NB105 będzie realizować kluczową część inwestycji, czyli posadowienie elementów autostrady na dnie morza".

Nowo wybudowany odcinek drogi będzie oddalony od brzegu, co zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców i turystów odwiedzających wyspę. 

Jak dodają działacze z LaRéunionEcolo: "Chcemy przypomnieć wszystkim sceptykom nowej inwestycji, że bieżąca droga także pochłania ogromne zasoby finansowe. Zabezpieczenia klifów nie są w żaden sposób ekologiczne, niszczą gniazda ptaków i roślinność. Przy budowie Nouvelle Route du Littora ze szczególną troską potraktowano względy środowiskowe. W ramach tego dużego projektu, działania na rzecz fauny i flory wyniosły 80 milionów euro. Stworzono nowe miejsca do składania jaj dla żółwi morskich, nowy szlak dla wielorybów czy podjęto działania w celu zregenerowania miejscowej roślinności". 

Zourite zbudowana została na zlecenie Bouygues Travaux Publics S.A.  Jednostka wyposażona jest między innymi w dwie suwnice bramowe – każda z nich o pojemności 2400 t i rozpiętości 30 m. Jest to aktualnie największy dźwig zainstalowany na statku na morzu. Budowa drogi jest możliwa także dzięki ośmiu nogom typu jack-up - za ich pomocą statek jest w stanie unieść się 14 m ponad poziom wody. NB 105 ma możliwość załadunku, transportu i instalacji fundamentów do budowy drogi. Jednostka ta ma wielkość 4 pełnowymiarowych kortów tenisowych, do jej wyprodukowania zużyte zostało 6800 ton prefabrykowanej stali, a przy jej budowie spędzono blisko 400 dni.


 

 

 

 


Zobacz jak wygląda budowa nowej drogi:

powrót do listy
Pełna wersja strony