Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Za nami gdyńska edycja festiwalu filmów żeglarskich JachtFilm

opublikowano: 08.02.2019
autor: ew/PZŻ

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

W sobotę 2 lutego 2019 roku, w sali kinowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się kolejna edycja festiwalu filmów żeglarskich JachtFilm. Patronatem honorowym festiwal objął Polski Związek Żeglarski.

Festiwal został uroczyście otwarty przez Przewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joannę Zielińską, prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego oraz Tomasza Miegonia, dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej.

Założeniem organizatorów było ułożenie programu filmów tak, by pokazywały różnorodność żeglarstwa.  Tak było i tym razem.

Były filmy o spokojnym żeglowaniu po Mazurach jak i o grupie deskarzy którzy próbują zmierzyć się z mitem słynnego Przylądka Horn. Pokazana została epicka historia amerykańskiego małżeństwa Nancy i Roberta Grffith, którzy prawie całe życie spędzili na morzach i oceanach świata, ale i film o unikalnym żeglarskim programie edukacyjnym realizowanym w jednej z państwowych szkół w Anglii.  Pokazano także film o rodzinnej podróży wokół Hornu, która miała miejsce w 1936 roku.

W trakcie festiwalu wręczono także nagrodę Jury za film wyróżniony w konkursie filmów amatorskich „A morze kręci mnie”.  Statuetkę JachtFilmu otrzymał gdański żeglarz Michał Olszewski, a pokaz nagrodzonego filmu p.t . „Żeglujące głowy” został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami.

Obecny na festiwalu reżyser Michał Dąbrowski, wieloletni gość gdyńskiej edycji festiwalu wspomniał postaci zmarłych niedawno kapitanów jachtowych - Jana Ludwiga i Mirosława Łukawskiego.

Całodniowy żeglarski maraton filmowy w Gdyni zakończył pokaz filmu o ikonie światowego żeglarstwa regatowego - Alexie Thomsonie i jego walce w regatach Vendee Globe.

Widzowie obejrzeli osiem najciekawszych filmów z całego świata. Sala, która do tej pory mieściła widzów JachtFilmu, tym razem okazała się za ciasna. Frekwencja na pokazach przerosła wyobrażenia organizatorów, co z jednej strony jest dowodem na wielką chęć poznawania żeglarstwa poprzez filmy, a z drugiej wyzwaniem dla organizatorów.

Festiwal Filmów Żeglarskich w Gdyni odbywa się przy wsparciu Miasta Gdyni, Związku Miast i Gmin Morskich oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Patronatem honorowym festiwal objął Polski Związek Żeglarski.


powrót do listy
Pełna wersja strony