Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości W Czarnogórze powstaje centrum modernizacji i naprawy superjachtów

opublikowano: 04.12.2018
autor: ew

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Konsorcujm złożone z grupy Adriatic Marinas oraz globalnego budowniczego statków i superjachtów Damen współpracuje z rządem Czarnogóry. Od 2012 roku opracowują plany przebudowy dawnej stoczni Bijela w Zatoce Boka w Czarnogórze w nowoczesną marinę i centrum serwisowe dla superjachtów. Niedawno zostały ukończone badania techniczne a zawarcie porozumienia między rządem a Bankiem Światowym utorowało drogę do podpisania umowy koncesyjnej na stocznię, które miało miejsce 30 listopada. 

Po zakończeniu działań naprawczych, które jest planowane na początek 2020 r., konsorcjum przekształci dawną stocznię w nowoczesną marinę i centrum serwisowe dla superjachtów. Drugi etap prac ma potrwać 12 miesięcy.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, inicjatywa ta stanowi wyzwanie, ale wynikające z niej korzyści dla gospodarki Czarnogóry są potencjalnie znaczące, a ponad 300 osób może ponownie znaleźć pracę w branży przemysłu morskiego. Rekrutacja i szkolenie mają zostac przeprowadzone poprzez renomowany program praktyk, który Damen prowadzi w całej globalnej sieci stoczni.

Podobne są plany dotyczące produkcji nowego, najnowocześniejszego sprzętu do podnoszenia statków z wody i napraw, który zostanie dostarczony na modernizowaną stocznię po zakończeniu prac naprawczych.

Planowo, wstępny zakres usług dla sektora superjachtów może zostać uruchoniony w byłej stoczni Bijela już w zimą 2019/20 r.

Jak powiedział Rene Berkvens, dyrektor generalny Damen: "Cieszymy się, że dzisiaj rozpoczyna się nowe życie stoczni w Bijela. Wspólnie z naszymi partnerami uważamy, że remonty i konserwacja jachtów w Czarnogórze są bardzo pożądane a przedsięwzięcie skończy się pomyślnie. Duża baza klientów w Porto Montenegro oraz know-how grupy Damen to kluczowe czynniki, które mogą przyczynić się do naszego sukcesu. Biorąc pod uwagę obecny stan stoczni, stajemy przed trudnym okresem. Jednak dzięki pełnemu wsparciu rządu Czarnogóry oraz  bliskiej współpracy z naszym  partnerem i lokalną społecznością, chcemy przywrócić świetność stoczni, zwiększyć zatrudnienie i poszukiwać odpowiednich możliwości handlowych, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym".

David Margason, dyrektor zarządzający Adriatic Marinas, dodaje: " Adriatic Marinas i Damen pracują bardzo długo z rządem Czarnogóry, aby zrealizować ten ambitny i ekscytujący projekt. Cieszymy się, że kolejny ważny krok został osiągnięty i wierzymy, że inicjatywa ta jest idealnym przykładem tego, jak szybko rozwijająca się branża turystyki i wypoczynku morskiego w Czarnogórze może z powrotem przekształcić się w tworzenie miejsc pracy w powiązanych branżach, oferując kompleksowy, zintegrowany i zrównoważony zakres możliwości zatrudnienia dla przyszłych pokoleń w kraju."


powrót do listy
Pełna wersja strony