Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Podróżnik z Walii przeszedł wzdłuż całej długości rzeki Jangcy

opublikowano: 12.08.2019
autor: pc ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Pochodzący z Walii podróżnik Ash Dykes jako pierwszy na świecie ukończył w poniedziałek samotną pieszą wyprawę wzdłuż całej długości chińskiej rzeki Jangcy. Jego trekking trwał 352 dni. Jangcy, trzecia pod względem długości rzeka świata, ciągnie się na prawie 6 400 km.

Jak podaje portal BBC News, mężczyzna rozpoczął wyprawę u źródła rzeki w górach Tangla na Wyżynie Tybetańskiej, a ukończył ją koło Szanghaju, przy ujściu do Morza Wschodniochińskiego.

Dykes uważa, że o jego trekkingu "będą uczyły książki do historii". Powiedział też, że podróż ta spotkała się z dużym zainteresowaniem chińskich mediów - materiały o nim pojawiały się w wielu gazetach i w telewizji. "Zrobiliśmy też międzynarodowy i chiński film dokumentalny" - dodał.

Cytowany przez BBC News Walijczyk wyjaśnia, że celem podróży było podniesienie świadomości na temat różnorodności biologicznej w Chinach, odkrycie rejonów tego kraju, w które rzadko wyprawiają się mieszkańcy Zachodu, a także zwrócenie uwagi na problemy środowiskowe.

Według Dykesa najtrudniejszym etapem wyprawy był jej początek, kiedy musiał iść na wysokości ponad 5 tys. m n.p.m. Ze względu na pogodę Walijczyk - jak mówił - wyruszył dwa miesiące później, niż planował. Ze względu na nadejście zimy momentami temperatura spadała aż do -20 stopni Celsjusza.

Zapowiedział, że jego kolejne podróże będą jeszcze ambitniejsze.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony