Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości ME w klasie RS:X: Dziarnowska druga po ośmiu wyścigach na Majorce

opublikowano: 12.04.2019
autor: pc ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Maja Dziarnowska zajmuje po ośmiu wyścigach drugą pozycję w odbywających na Majorce mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie RS:X. Prowadzi Yunxiu Lu, ale wyniki Chinki nie są uwzględniane w klasyfikacji tego czempionatu. Wśród mężczyzn ósmy jest Piotr Myszka.

Od czwartku, po rozegraniu we wtorek i w środę pięciu wyścigów, żeglarze pływają w dwóch stałych flotach - złotej i srebrnej. Szansę na medale mają tylko zawodnicy, którzy znaleźli się w pierwszej grupie. Reszcie pozostała rywalizacja o niższe lokaty.

Trzeciego dnia regat znakomicie spisała się Maja Dziarnowska. Reprezentantka SKŻ Ergo Hestia rozpoczęła czwartkowe zmagania od drugiego miejsca, następnie dotarła na metę na szóstej pozycji, a ostatni trzeci wyścig zakończył się jej zwycięstwem. Dzięki temu 28-letnia sopocianka awansowała z siódmej na drugą lokatę.

Liderką jest brązowa medalistka ostatnich mistrzostwa świata z Aarhus Chinka Yunxiu Lu, a trzecią pozycję zajmuje druga w czempionacie globu Francuzka Charline Picon. Tuż za podium plasuje się mistrzyni świata Holenderka Lilian de Geus.

Regaty rozgrywane są w formule otwartej, dzięki czemu na ich starcie pojawili się deskarze z sześciu kontynentów. Wyniki zawodników spoza Starego Kontynentu nie są jednak zaliczane do klasyfikacji mistrzostw Europy.

W środę 14. była Zofia Klepacka (Legia Warszawa), ale w czwartek obrończyni tytułu spadła na 18. miejsce. 20. jest Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia), 24. Kamila Główczak (YKP Warszawa), 43. Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia), a 44. Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk). Dwie ostatnie znalazły się w srebrnej flocie.

Z Polaków najlepiej radzi sobie Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który w czwartek wywalczył 12. i ósmą lokatę, dzięki czemu utrzymał ósmą pozycję. Awans, z 21. na 16. miejsce, zanotował złoty medalista tej imprezy z 2015 i brązowy z 2016 roku Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia). Radosław Furmański jest 33., a ścigający się w srebrnej grupie Maciej Kluszczyński (obaj DKŻ Dobrzyń nad Wisłą) - 77.

Prowadzi brązowy medalista mistrzostw świata, Francuz Louis Giard, a kolejne lokaty zajmują Holendrzy, wicemistrz globu Kiran Badloe oraz aktualny mistrz olimpijski i świata Dorian van Rijsselberghe. Broniący tytułu Włoch Mattia Camboni jest 21.

Te mistrzostwa są dla polskich deskarzy pierwszą indywidualną olimpijską eliminacją Tokio 2020. Do tych kwalifikacji zaliczane będą także rezultaty dwóch najbliższych mistrzostw świata, które zaplanowano pod koniec września na włoskim jeziorze Garda oraz w lutym w Auckland w Nowej Zelandii. Medaliści regat na Majorce wyłonieni zostaną w sobotę.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony