Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Dar Młodzieży zawinął na Florydę (foto, wideo)

opublikowano: 11.02.2019
autor: pc

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

To już 21. port na trasie Rejsu Niepodległości. Dar Młodzieży w sobotę dotarł na Florydę. Pozostanie tam do poniedziałku.

Biała fregata zacumowała w Porcie Everglades. Załogę przywitali Grzegorz Witowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Monika Mostowska, wiceprezes Fundacji Salvatti.pl oraz dr Ireneusz Czarnowski, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. 

Punktem kulminacyjnym wizyty polskiego żaglowca był Bal Polonii, od 47 lat organizowany przez Polonię na Florydzie. Udział w nim wzięli m.in. przedstawiciele Polonii, Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz Beata Paszyc, konsul honorowy RP w Miami.

Z Florydy Dar Młodzieży popłynie na Bahamy, które będą jego technicznym przystankiem przed wyjściem na Ocean Atlantycki. A potem pozostaną mu już tylko dwa porty: Ponta Delgada oraz Londyn. 28 marca Rejs Niepodległości zakończy się w Gdyni.

Organizatorami Rejsu Niepodległości, czyli podróży Daru Młodzieży dookoła świata w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, są Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”.

Dar Młodzieży ma 108,815 m długości, 14 m szerokości oraz 6,87 m zanurzenia. Powierzchnia ożaglowania podstawowego to 3 015 m kw. Na pokład jednostka zabiera 130 + 6 praktykantów, a stała załoga to 32 osoby. Uroczyste podniesienie bandery na żaglowcu odbyło się 4 lipca 1982 r. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. To do dzisiaj stałe miejsce postoju fregaty. Dar Młodzieży jest jednym z najpopularniejszych żaglowców świata. Zapraszany jest na wszystkie zloty i regaty wielkich żaglowców w kraju i zagranicą.


powrót do listy
Pełna wersja strony