Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Pomorskie: Wycieczka na rowerach wodnych i uzbrojony Sołdek podczas Nocy Muzeów 2019

opublikowano: 14.05.2019
autor: pc ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Ponad 70 placówek muzealnych, galerii, bibliotek, uczelni i innych instytucji kulturalnych weźmie udział w sobotę 18 maja w Pomorskiem w kolejnej edycji Nocy Muzeów. Wśród atrakcji jest wycieczka po jeziorze na rowerach wodnych i pokaz starodruków.

Program Nocy Muzeów 2019 w województwie pomorskim przedstawiono we wtorek na konferencji prasowej w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

PAN Biblioteka Gdańska z okazji Nocy Muzeum organizuje prezentację kilku starodruków, dla której pretekstem jest 500. rocznica śmierci Leonarda da Vinci.

Historyczne księgi będą dotyczyć m.in. starożytnego uczonego Pliniusza Starszego, a także badaczy nowożytnych, takich jak włoski renesansowy architekt Leon Battista Alberti, gdański astronom Jan Heweliusz, czy też wynalazca i konstruktor Atanazy Kircher. Dzieła pochodzić będą z XVI i XVII wieku.

Najstarszym pokazywanym starodrukiem będzie "Physica" z 1533 r. średniowiecznej benedyktynki Hildegardy z Bingen (1098-1179). Ta wszechstronnie wykształcona mistyczka i wizjonerka, święta i doktor Kościoła, zajmowała się również komponowaniem muzyki, a nawet medycyną i dietetyką.

Nietypową atrakcję przygotowało Muzeum w Starej Papierni w Łapinie (gmina Kolbudy). Na chętnych czeka tam wycieczka na rowerach wodnych do zapory zabytkowej elektrowni wodnej. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach kowalskich oraz czerpania papieru.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaoferuje m.in. oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Galopem przez wieki. 40 000 lat wspólnej historii człowieka i konia", a w ogródku nad Motławą obok Bramy Mariackiej na dzieci będą czekały kuce. Ci, którzy będą chcieli odpocząć od tematyki związanej z wierzchowcami mogą pokonać 142 stopnie na wieży Domu Przyrodników i z wysokości 36 metrów oglądać wieczorno-nocną panoramę Śródmieście Gdańska.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku nabrzeże wyspy Ołowianki zamieni w port wojenny dla wojsk amerykańskich szykujących się do inwazji na Francję w czerwcu 1944 roku. Zabytkowy statek-muzeum „Sołdek” zostanie uzbrojony, a jego wnętrza przemienione w pomieszczenia dawnego transportowca wojska. Żołnierze w mundurach z 1944 roku zaprezentują wizję scen z ostatnich godzin przed słynnym „D-Day” tj. gromadzenie sprzętu, zapasów amunicji i paliwa oraz całego niezbędnego ekwipunku. Zobaczyć można będzie zabytkowe pojazdy wojskowe.

W Noc Muzeów w Pomorskiem warto się też wybrać do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie k. Kościerzyny, oddziału Muzeum Narodowe w Gdańsku, gdzie odbędzie się prezentacja unikatowego odręcznego listu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego z 22 października 1797 r. do lokalnego komisarza wojny w Padwie w sprawie oddziału Legionów skierowanego do Ferrary. Pismo zostało napisane na papierze firmowym Legionów Polskich we Włoszech z bardzo rzadką winietą rewolucyjną zaprojektowaną przez Cognani’ego.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony