Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości BAE Systems otwiera Akademię Okrętów Podwodnych

opublikowano: 06.12.2018
autor: ew

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Sekretarz Stanu ds. Obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson oficjalnie otworzył dziś Akademię Umiejętności i Wiedzy w zakładach budowy okrętów podwodnych BAE Systems zlokalizowanych w Barrow-in-Furness, w hrabstwie Kumbria.

Najnowocześniejsza na świecie placówka szkoleniowa powstała kosztem 25 mln GBP, ma powierzchnię niemal 8300 m2 i została zbudowana, aby rozwinąć światowej klasy zdolności inżynierskie wymagane przy projektowaniu, produkcji i dostarczaniu skomplikowanych okrętów podwodnych dla Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej). Akademia, obejmująca pomieszczenia szkoleniowe, warsztaty, pokój wirtualnej rzeczywistości i pomniejszone modele zespołów okrętu podwodnego, posłuży do wyspecjalizowanego szkolenia prawie 9000 pracowników, w tym około 800 stażystów.

Podczas wizyty Sekretarz Stanu ds. Obrony ogłosił przyznanie BAE Systems kolejnych 400 mln GBP na trwające prace nad programem Dreadnought, a także podał nazwę drugiego okrętu tej klasy: HMS Valiant.     

Gavin Williamson, Sekretarz Stanu ds. Obrony, powiedział: „Program rangi państwowej jakim jest Dreadnought wymaga zatrudnienia najbardziej błyskotliwych inżynierów i naukowców w tym kraju. Nowa Akademia Umiejętności i Wiedzy jest ważną częścią tego przedsięwzięcia, ponieważ razem z naszymi partnerami przemysłowymi staramy się podnosić kwalifikacje i utrzymać utalentowanych pracowników budujących najnowocześniejsze okręty podwodne”.

Cliff Robson, Dyrektor Zarządzający działu okrętów podwodnych BAE Systems, dodaje: „To fantastyczne zakłady, które zapewnią unikalne środowisko, w którym będziemy szkolić naszą coraz liczniejszą kadrę inżynierską. Inwestowanie w umiejętności nie tylko pozwoli na dopływ światowej klasy talentów, którzy będą rozwijać nasze złożone programy, ale też pozytywnie przyczyni się do wzrostu gospodarki regionu i przemysłu inżynierskiego Wielkiej Brytanii.

Nowa akademia da naszym obecnym i przyszłym pracownikom dostęp do najnowocześniejszych osiągnięć nauki i badań. To pokazuje nasze trwałe zaangażowanie w rozwój kapitału ludzkiego, który jest z nami teraz i który dołączy do naszej firmy w następnych latach.

Kontynuujemy bliską współpracę z miejscowymi szkołami i kolegiami, a akademia to kolejny pozytywny krok naprzód, pomagający podnosić standardy edukacji w hrabstwie”.

Akademia jest częścią programu znaczącego inwestowania w zakłady, który zapewni przekazanie nowych i ulepszonych obiektów pracownikom – od doświadczonych specjalistów budowy okrętów i projektantów systemów po nowych uczniów i absolwentów studiów wyższych – pracującym, by dostarczyć Królewskiej Marynarce Wojennej okręty podwodne typu Astute i Dreadnought.

Akademia umożliwi prowadzenie różnych szkoleń, od tych dotyczących systemów mechanicznych i elektrycznych w 10 warsztatach, po projektowanie i zarządzanie projektem, w 30 klasach. Zasoby takie jak pokój wirtualnej rzeczywistości pozwolą pracownikom doskonalić ich umiejętności w symulowanym środowisku, przed rozpoczęciem pracy nad rzeczywistym produktem.

Jest to też część długofalowego zobowiązania firmy do rozwijania talentów. W 2019 r. planuje się rekrutację ponad 280 pracowników, którzy skorzystają z możliwości dołączenia do działu okrętów podwodnych już na początku kariery. Oprócz nich w tym roku do firmy dołączyło już ponad 250 pracowników, jako stażyści, pracownicy wykwalifikowani albo absolwenci, w ramach wsparcia rozwoju i przyspieszenia produkcji okrętów typu Dreadnought.

Dział okrętów podwodnych BAE Systems jest głównym pracodawcą w regionalnej i krajowej gospodarce Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku przekazał prace wartości około 700 mln GBP ponad 700 dostawcom, a w 2016 r. zapewniał jedno na każde 20 miejsc pracy w regionie.

Podczas wizyty w Barrow w maju tego roku, Sekretarz Obrony otworzył nowoczesną stocznię, Central Yard Complex, gdzie będą realizowane niektóre fazy budowy okrętów typu Dreadnought. To najnowsze osiągnięcie w dużym programie inwestycji infrastrukturalnych.

Akademia okrętów podwodnych jest drugą tego rodzaju placówką otwartą przez BAE Systems w północno-zachodniej Anglii i dołącza do sieci podobnych zakładów, szkolących i rozwijających umiejętności 34 000 pracowników BAE Systems w Wielkiej Brytanii. Pierwsza Akademia Umiejętności i Wiedzy została otwarta w Samlesbury, w hrabstwie Lancashire, aby wspierać dział samolotów BAE Systems i w ubiegłym roku świętowała przekroczenie 250 000 godzin szkolenia w pierwszym roku istnienia.


powrót do listy
Pełna wersja strony