Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Wicepremier Ukrainy spotkała się w Brukseli z przedstawicielami krajów UE

opublikowano: 06.12.2018
autor: pc ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Wicepremier Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cyncadze spotkała się w środę w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej z ambasadorami i przedstawicielami krajów członkowskich oraz NATO. Spotkanie zorganizowano z polskiej inicjatywy.

Spotkanie prowadził szef Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE Andrzej Sadoś. Wzięli w nim udział zarówno unijni dyplomaci, jak i przedstawiciele państw członkowskich NATO.

"Omówiono eskalację sytuacji na Morzu Azowskim i jej potencjalne następstwa, jak również możliwości wsparcia dla Ukrainy ze strony państw UE i NATO. Przedyskutowano status i warunki, w jakich znajdują się aresztowani przez Rosję ukraińscy marynarze. Poruszono temat przygotowań do Rady Stowarzyszeniowej UE–Ukraina, zaplanowanej na 17 grudnia, w kontekście dziedzin, które mogą w przyszłości stać się polem bliższej współpracy Kijowa ze Wspólnotą w ramach umowy stowarzyszeniowej" - powiedział PAP polski dyplomata.

25 listopada Rosjanie ostrzelali trzy niewielkie okręty marynarki wojennej Ukrainy w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, która łączy Morze Czarne z Azowskim, i zatrzymali 24 ukraińskich marynarzy z tych jednostek. Okręty zostały przejęte, a marynarze decyzją sądu umieszczeni w areszcie.

Rosja twierdzi, że ukraińskie jednostki wpłynęły na jej wody terytorialne, czyli 12-milowy pas wód przybrzeżnych. Ukraińska marynarka wojenna oceniła z kolei, że jednostki dokonały tzw. nieszkodliwego przepływu, czyli dozwolonej przez prawo szybkiej i nieprzerwanej żeglugi przez morze terytorialne.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony