Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości GDOŚ: Wkrótce ostateczne rozstrzygnięcie dot. przekopu Mierzei Wiślanej

opublikowano: 07.11.2019
autor: mb

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Zgromadzono cały materiał dowodowy dotyczący postępowania odwoławczego w sprawie przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Wkrótce zostanie wydane ostateczne rozstrzygnięcie.

Chodzi o odwołanie od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską wydanej w grudniu 2018 roku. Po zakończonej zbiórce uwag do zebranych materiałów dowodowych, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska poinformował, że strony postępowania mają mozliwość zapoznania się z aktami sprawy.Ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie nastąpi nie wcześniej niż w ciągu 7 dni od ogłoszenia o zabranych dowodach.

Umowa między Urzędem Morskim w Gdyni a konsorcjum N.V. Besix oraz NDI została podpisana na początku października. Niedługo później wykonawca wszedł na plac budowy i inwestycja bedąca przedmiotem postępowania GDOŚ jest w pierwszej fazie realizacji. W toku jest także przetarg na pełnienie nadzoru autorskiego nad pierwszym etapem prac.

W najbliższym czasie zostaną ogłoszone przetargi na kolejne etapy, w tym prace obejmujące zagospodarowanie brzegów rzeki Elbląg, roboty czerpalne i budowa mostu w Nowakowie.
Następnie zostanie ogłoszony przetarg na zrealizowanie robót pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.

W ramach tzw. przekopu przez mierzeję powstać ma m.in. kanał żeglugowy o głębokości 5 m, maksymalnej szerokości użytkowej ok. 120 m i długości ok. 1350 m. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiada, że inwestycja pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy regionu w tym na rynek pracy oraz stworzy korytarz żeglugowy, uniezależniając transport morski od rosyjskie częsci Mierzei Wiślanej.


powrót do listy
Pełna wersja strony