Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Komisja Europejska zwraca uwagę na czynniki ryzyka dla PKB w strefie euro

opublikowano: 07.11.2019
autor: mb ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Komisja Europejska obniża prognozę wzrostu PKB dla strefy euro - do 1,1% w 2019 roku. i 1,2% w 2020 roku. W lipcu br.instytucja szacowała, że będzie to odpowiednio 1,2% i 1,4% - "Gospodarka wchodzi w okres umiarkowanego wzrostu" - mówił w Brukseli komisarz ds. finansowych Pierre Moscovici.

Komisja Europejska podkreśla, że sytuacja gospodarcza strefy euro i Unii Europejskiej jest stabilna. "Wzrost gospodarczy odnotują wszystkie kraje strefy euro. Warunki gospodarcze będą korzystne" - mówił Moscovici na konferencji prasowej.

Mimo to ,że wzrost ten zaczyna zwalniać. Powodem jest niepewność związana z konfliktami handlowymi, rosnącymi napięciami geopolitycznymi, utrzymującą się słabością w sektorze produkcyjnym i brexitem. Zdaniem unijnych urzędników europejska gospodarka zmierza "w kierunku przedłużającego się okresu bardziej stłumionego wzrostu i stłumionej inflacji".

Wśród czynników ryzyka dla gospodarki KE wymienia utrzymujące się napięcia handlowe między USA i Chinami oraz wysoki poziom niepewności politycznej, szczególnie w odniesieniu do handlu, co osłabia inwestycje, produkcję i handel międzynarodowy. Wzrostowi PKB w UE nie będzie też służył prognozowany przez KE słaby globalny wzrost gospodarczy. Dlatego wzrost w Europie będzie zależał w dużej mierze od siły sektorów zorientowanych bardziej na rynki krajowe.

Dobra kondycja tych sektorów będzie z kolei zależeć od rynku pracy, wspierającego wzrost płac, a także korzystnych warunków finansowania, a w niektórych państwach członkowskich również od wspierających środków polityki budżetowej. Gospodarka we wszystkich państwach członkowskich powinna się wprawdzie nadal rozwijać, jednak same tylko krajowe czynniki napędzające wzrost gospodarczy nie wystarczą, aby wzrost ten był silny. Wewnętrznym ryzykiem - jak informuje KE - jest z kolei nieuporządkowany brexit.

Moscovici zwrócił też uwagę na niskie stopy procentowe i stabilny wzrost cen. KE prognozuje, że inflacja w eurolandzie wyniesie 1,2% w 2019 r. i w 2020 r. To spadek z 1,8% w 2018 r. Zdaniem Komisji w bieżącym roku inflacja w strefie euro uległa spowolnieniu ze względu na spadek cen energii oraz dlatego, że duża część przedsiębiorstw zdecydowała się pokryć koszty wyższych płac we własnym zakresie zamiast przenosić je na klientów.

Komisja Europejska spodziewa się też dalszego spadku bezrobocia w strefie euro - z 8,2% w 2018 roku do 7,6% w 2019 r. i 7,4%. w 2020 roku. Zatrudnienie jest obecnie rekordowo wysokie, a bezrobocie w UE jest na najniższym poziomie od początku stulecia. Europejskie finanse publiczne mają nadal korzystać z bardzo niskich stóp procentowych. Pomimo niższego wzrostu PKB łączny wskaźnik długu publicznego w stosunku do PKB w strefie euro będzie spadał piąty rok z rzędu - do 86,4% w 2019 roku, 85,1% w 2020 r. i 84,1% w 2021 roku.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony