Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Czaputowicz: bezumowny brexit najgorszym rozwiązaniem

opublikowano: 14.03.2019
autor: ew ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Brexit bez porozumienia to najgorsze rozwiązanie, na którym straci cała UE i Wielka Brytania; będziemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom strony brytyjskiej - powiedział w czwartek na konferencji w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz.

O polskie stanowisko w sprawie brexitu szef MSZ był pytany na konferencji prasowej po wygłoszeniu expose w Sejmie.

"Nasze stanowisko jest tu jednoznaczne - jest wynegocjowane porozumienie, ono jest dobre, gwarantuje prawa Polaków, prawa obu stron. Chcielibyśmy, żeby ono weszło w życie - nie jest to możliwe ze względu na brak akceptacji ze strony brytyjskiej" - mówił Czaputowicz.

"Opowiadamy się za dalszymi rozmowami, chcielibyśmy doprowadzić do porozumienia" - dodał.

Szef MSZ podkreślił, że "brexit bez porozumienia to najgorsze rozwiązanie, na którym straci cała UE, także Polska i Republika Irlandii i Zjednoczone Królestwo".

"Będziemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom strony brytyjskiej, gdyby był wniosek o dodatkowy czas, żeby jeszcze negocjować, rozmawiać, przekonywać" - zaznaczył Czaputowicz.

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała w środę wieczorem za uchwałą, wyrażającą polityczny sprzeciw wobec wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Za taką propozycją zagłosowało 321 posłów, a przeciwko 278.

W środę wieczorem rzecznik KE poinformował, że UE jest przygotowana na wyjście W. Brytanii z UE z umową lub bez. Aby jednak wykluczyć scenariusz brexitu bez umowy, nie wystarczy przeciw niemu głosować, trzeba zgodzić się na porozumienie – wskazał.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że zwróci się do szefów 27 państw i rządów Unii Europejskiej, aby byli otwarci na "długie" przedłużenie rozmów w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Brytyjska premier Theresa May potwierdziła, że w czwartek Izba Gmin zagłosuje za ewentualnym opóźnieniem brexitu. Jeśli parlament nie poprze proponowanego przez rząd porozumienia lub opóźnienia brexitu, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony