• <
KONGSBERG_2023

ST3 Offshore chce uczestniczyć w budowie największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

pc

07.12.2018 19:15 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki ST3 Offshore chce uczestniczyć w budowie największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Partnerzy portalu

ST3 Offshore chce uczestniczyć w budowie największej na świecie morskiej farmy wiatrowej - GospodarkaMorska.pl

ST3 Offshore w restrukturyzacji chce brać udział w budowie największej na świecie morskiej farmy wiatrowej – podało Radio Szczecin. Mowa o Moray East – farmie wiatrowej, która powstanie 20 km od wybrzeży Wielkiej Brytanii. Szczeciński zakład miałby budować części podstaw do morskich wiatraków.

O zamiarach ST3 Offshore i staraniach o zdobycie kontraktu poinformował prezes spółki Andrzej Czech podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

– Mamy już wstępne porozumienie ze Smulders'em – spotykamy się z zarządem 12 grudnia – że my wyprodukujemy górną część tego „jacketu”, mniej więcej 1 000 ton, drugą połowę zrobi Smulders, w Anglii zostanie to połączone w jeden element – powiedział dla Radia Szczecin Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore w restrukturyzacji.

Szczecińska fabryka miałaby wyprodukować w Polsce w sumie 30 konstrukcji, prawie dwa razy większych niż te, które dotychczas opuszczały zakład.

Morska farma wiatrowa Moray East będzie produkować 950 MW energii. Projekt ma już zapewnione finansowanie dłużne w wysokości 2,1 miliarda funtów brytyjskich oraz dodatkowo finansowanie pomocnicze o wartości 0,5 miliarda funtów. Farma wiatrowa jest obecnie własnością EDPR (43,3%), Diamond Green Limited, które częściowo należy do DGE (33,4%), oraz ENGIE (23,3%). Moray East ma rozpocząć działalność do roku 2022.

ST3 Offshore w restrukturyzacji zajmuje się produkcją fundamentów, platform pośrednich i innych konstrukcji stalowych przeznaczonych na morskie farmy wiatrowe. W październiku ubiegłego roku podpisano porozumienie z właścicielami i klientami ST3 Offshore, na mocy którego dotychczasowy mniejszościowy właściciel – Fundusz Inwestycyjny Zamknięty MARS – objął 80% udziałów w spółce i tym samym przejął nad nią pełną kontrolę operacyjną. Na terenie fabryki znajduje się największa w Europie suwnica (120 m wysokości, 1 400 t udźwigu), przeznaczona do finalnego montażu i załadunku struktur o wysokości do 90 metrów. Doskonała lokalizacja na wyspie na rzece Odrze umożliwia bezpośredni załadunek konstrukcji na barki oraz łatwy dostęp do Bałtyku i Morza Północnego.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.