Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Połączenie PERN i OLPP stało się faktem

opublikowano: 05.01.2018
autor: pc/PERN

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Sąd w środę wpisał do Krajowego Rejesktru Sądowego połączenie PERN S.A. i OLPP sp. z o.o. Dzięki temu zakończyła się strona formalna procesu integracji PERN S.A. – krajowego i regionalnego lidera logistyki naftowej, z OLPP sp. z o.o. – liderem magazynowania i przeładunku paliw płynnych.

– Skala działania, jaka została uzyskana po połączeniu, stawia PERN na równi z innymi europejskimi operatorami energetycznymi. Integracja oznacza również szerokie kontakty handlowe i możliwość świadczenia bardziej kompleksowych usług, co przełoży się na pozyskanie nowych klientów oraz zdobycie nowych i większych kontraktów – mówi Igor Wasilewski, prezes zarządu PERN S.A.

Efektem procesu integracji jest wzmocnienie wewnętrzne Grupy Kapitałowej PERN, zwiększenie jej wartości dla właściciela, tj. Skarbu Państwa, a także polepszenie pozycji spółki na rynku. Połączenie pozwoli na wykorzystanie efektu synergii w wielu aspektach, w tym m.in. technicznym, rynkowym i finansowym, a jednocześnie przyczyni się do realizacji polityki energetycznej państwa.

PERN na terenie kraju zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. W Gdańsku, oprócz bazy magazynowej, PERN ma także Terminal Naftowy o pojemności 375 m sześc., przeznaczony na różne gatunki ropy naftowej. To pierwszy taki obiekt w kraju, działający jako hub morski. Planowana jest jego rozbudowa.

Spółka tłoczy ropę naftową rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do gdańskiego Naftoportu oraz do swojego Terminalu Naftowego.


powrót do listy
Pełna wersja strony