• <
nauta_2024

Morska energetyka wiatrowa – rozwojowa specjalizacja Polski

pc

23.11.2017 16:22 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Morska energetyka wiatrowa – rozwojowa specjalizacja Polski

Partnerzy portalu

Morska energetyka wiatrowa – rozwojowa specjalizacja Polski - GospodarkaMorska.pl

Już dzisiaj cztery tysiące ludzi w Polsce pracuje na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, choć w polskiej części Bałtyku nie działa jeszcze żadna farma wiatrowa. Jeżeli rząd wpisze morskie farmy wiatrowe do strategii energetycznej państwa, do roku 2030 w przemyśle morskiej energetyki wiatrowej oraz w obsłudze farm pracę znajdzie nawet 77 tysięcy ludzi.

22 listopada swoją działalność rozpoczął Parlamentarny Zespół do spraw Morskiej Energetyki Wiatrowej, pod przewodnictwem Posła Zbigniewa Gryglasa. W zespole reprezentowane są  wszystkie siły polityczne obecne w polskim Sejmie, co świadczy o zgodnej ocenie ogromnego potencjału tej gałęzi gospodarki dla Polski.

Według analiz światowej firmy doradczej McKinsey, do 2030 roku morska gałąź energetyki wiatrowej może wygenerować dodatkowe 60 mld zł do polskiego PKB,  przyczynić się do stworzenia 77 000 nowych miejsc pracy, a także zasilić budżety państwa i samorządów kwotą rzędu 17 mld zł. Rozwój inwestycji na morzu może mieć ogromne znaczenie dla rodzimego przemysłu stalowego, budownictwa morskiego, energetycznego, kablowego i stoczniowego. Ma szansę stać się siłą napędową wzrostu po roku 2020, gdy zakończy się obecna perspektywa finansowa UE.

Aby zmaksymalizować korzyści z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej dla polskiej gospodarki konieczne jest stworzenie mechanizmów wsparcia i rozwiązań prawnych, które pozwolą na maksymalne zaangażowanie polskich dostawców w budowaniu farm na Morzu Bałtyckim. Powołani do zespołu eksperci, specjalizujący się w obszarze energetyki odnawialnej: Mecenas Przemysław Kałek z Kancelarii Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy, Mecenas Maciej Szambelańczyk (Kancelaria Wierciński, Kwieciński, Baehr), oraz Mecenas Karol Lasocki z KL Gates mają za zadanie wypracować optymalny dla warunków polskich model wzmocnienia lokalnego łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych.

Uczestnicy posiedzenia zespołu byli zgodni, że należy oprzeć go o najlepsze praktyki stosowane dotychczas w państwach europejskich, biorąc pod uwagę korzyści jakie niosą one np. dla pobudzania innowacyjności gospodarki oraz zwiększenia możliwości eksportowych polskich przedsiębiorstw na rzecz offshore wind.

Uczynienie z morskiej energetyki wiatrowej polskiej specjalizacji rozwojowej, co stawia sobie za jeden z przyświecających mu celów, inicjator zespołu Poseł Zbigniew Gryglas, będzie możliwie jedynie wówczas gdy branża otrzyma od decydentów jasną deklarację na temat wolumenu prewidywanych instalacji w kraju w określonej perspektywie czasowej. Zdaniem Mariusza Witońskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, przyjęcie celu w postaci 6 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej do roku 2030 dałoby wystarczający impuls do pobudzenia mocy produkcyjnych polskich przedsiębiorstw. Aby pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku mogły zacząć działać około roku 2021-2022 już dzisiaj (w perspektywie roku, dwóch lat) konieczne jest rozpoczęcie przygotowań infrastruktury portowej, która miałaby obsłużyć te inwestycje.

Uczestnicząca w posiedzeniu zespołu Monika Morawiecka, Dyrektor ds. Strategii w PGE SA, podkreśliła, że w obliczu znacząco obniżających się kosztów produkcji energii przez morskie farmy wiatrowe w ostatnich latach, co obserwowane jest na rynkach europejskich, oraz wobec możliwości precyzyjnego prognozowania pracy wiatraków na morzu,  największa grupa energetyczna w Polsce rozważa morską energetykę wiatrową jako jedną ze strategicznych opcji po roku 2020.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.