Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Plaża wyglądała jak cmentarzysko. Tysiące martwych rozgwiazd w Anglii (wideo)

opublikowano: 10.03.2018
autor: pc

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Smutny widok na plaży Ramsgate w południowo-wschodniej Anglii. Spacerowicze znaleźli tam tysiące martwych rozgwiazd.  „Nie można było przejść”, „plaża wyglądała jak cmentarzysko” – napisali internauci. Jak podał dziennik „The Independent”, zwierzęta zginęły z powodu silnego mrozu.

W ostatnich dniach Wielką Brytanię nawiedziły ekstremalne warunki pogodowe. Zdaniem ekspertów, do zagłady rozgwiazd przyczyniła się kombinacja silnych mrozów i sztormowych fal. Ten smutny widok zarejestrował Chris Constantine. Na filmie jego autorstwa można zobaczyć, jak martwe zwierzęta dosłownie przykryły plażę. Oprócz rozgwiazd, można tam było znaleźć także martwe ryby, homary i kraby. – Do tej pory nie byłem świadkiem czegoś podobnego – powiedział Constantine.

Rozgwiazdy żyją głównie na dnie mórz i oceanów. Mają zwykle od 5 do 20 ramion. Poruszają się bardzo powoli, pokonując przez minutę maksymalnie 15 cm. Mogą kroczyć w dowolnym kierunku za pomocą tzw. nóżek ambulakralnych. Czasami zdarza się, że każde ramię porusza się w inną stronę. Na każdym z nich są po dwa rzędy takich specjalnych nóżek, dzięki którym rozgwiazdy mogą także chwytać zdobycz i rozpoznawać pokarm. Drapieżniki te żywią się padliną, mułem dennym, ślimakami, ale także jeżowcami, małżami oraz polipami koralowców, co prowadzi do niszczenia raf koralowych.

Obecnie rozróżnia się około 2 100 gatunków rozgwiazd.


Starfish Armageddon:

powrót do listy
Pełna wersja strony