• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pierwsze rybołówstwo langusty karaibskiej otrzymało certyfikat MSC

ew

13.08.2018 13:46 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Pierwsze rybołówstwo langusty karaibskiej otrzymało certyfikat MSC

Partnerzy portalu

Pierwsze rybołówstwo langusty karaibskiej otrzymało certyfikat MSC - GospodarkaMorska.pl

Nassau, Bahamy – Rybołówstwo langusty karaibskiej (Panulirus argus), jako pierwsze na świecie rybołówstwo z Karaibów przystąpiło do programu MSC i w dniu 7 sierpnia 2018 roku otrzymało certyfikat MSC nadany przez niezależną jednostkę certyfikacyjną Control Union Pesca Ltd. Bahamy dołączyły tym samym do grona rybołówstw z państw rozwijających się, których udział w programie certyfikacji MSC stale rośnie i obecnie wynosi już 8%.

Szczegółowy 19-miesięczny proces oceny rybołówstwa przeprowadzony został przez niezależnych audytorów – ekspertów z dziedziny nauki o rybołówstwie i zarządzania rybołówstwem. Audytorzy sprawdzili, czy rybołówstwo spełnia główne zasady Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC, jakimi jest zdrowe stado, minimalizacja wpływu rybołówstwa na ekosystem morski oraz odpowiednie zarządzanie rybołówstwem. Rybacy poławiający langustę oraz pozostali członkowie grupy klientów ściśle współpracowali z rządem oraz naukowcami z Bahamów, aby usprawnić funkcjonowanie rybołówstwa i doprowadzić je do poziomu wymaganego przez Standard MSC. W wyniku certyfikacji langusta karaibska z Bahamów może być oznaczona niebieskim certyfikatem MSC, który ułatwia konsumentom wybór ryb i owoców morza złowionych z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Aby złowić langusty rybacy nurkują do rozstawionych przez nich wcześniej casitas, nazywanych też na Bahamach „małymi domami”. Casitas wyglądają jak niskie stoły na dnie oceanu, w których langusty lubią się chować. Langusty mogą do nich swobodnie wchodzić i wychodzić, nie będąc uwięzionym. Czasami rybacy łowią langusty również za pomocą specjalnych pułapek.

– Gratulujemy Stowarzyszeniu Eksporterów Morskich z Bahamów (the Bahamas Marine Exporters Association, BMEA) tego wspaniałego osiągnięcia, a także dziękujemy za lata ciężkiej pracy rybaków oraz ich partnerów na rzecz usprawnień rybołówstwa. Cieszymy się, że możemy powitać rybołówstwo w Programie MSC, a dzięki temu poszerzyć ofertę zrównoważonych ryb i owoców morza złowionych w sposób zapewniający, że nie zabraknie ich dla nas i przyszłych pokoleń. – powiedział Brian Perkins, Dyrektor Regionalny MSC ds. Ameryk.

– Z niezmierną radością przyjmujemy certyfikat MSC jako wyraz uznania dla naszych prac – powiedziała Mia Isaacs, prezes BMEA.  – Uzyskanie certyfikatu było wspólnym wysiłkiem wielu zainteresowanych stron i jesteśmy im wszystkim ogromnie wdzięczni, a zwłaszcza rybakom. Kontynuując usprawnianie rybołówstwa langusty, dążymy do tego, aby produkty z Bahamów stały się synonimem siły, współpracy i zrównoważonego rozwoju. Certyfikat MSC to nasze wielkie osiągnięcie. Gratulacje, Bahamy! Zrobiliśmy to!

Wspólne wysiłki na rzecz usprawnień w rybołówstwie langusty karaibskiej z Bahamów rozpoczęły się w 2009 r., kiedy WWF, BMEA, Departament Zasobów Morskich na Bahamach oraz organizacja The Nature Conservancy (TNC) połączyły siły, aby pomóc rybołówstwu w spełnieniu Standardu MSC. Było to możliwie dzięki Projektowi Udoskonalenia Rybołówstwa (Fishery Improvement Project, FIP), który dotyczył praktyk połowowych rybołówstwa, zarządzania rybołówstwem i jego wpływu na środowisko. FIP wsparli partnerzy korporacyjni WWF w USA: Costco Wholesale, Hilton Worldwide, Hyatt Corporation, The Kroger Co., SUPERVALU Inc. oraz Tequesta Bay Foods, Inc. Firmy te zaangażowały do współpracy również producentów z Bahamów, przedstawicieli administracji rządowej oraz innych interesariuszy.

– Dziękujemy tysiącom rybaków poławiającym langusty karaibskie na Bahamach za ich ciężką pracę, dzięki której będzie można zachować tak cenne zasoby langusty. –  powiedziała Wendy Goyert, Główny specjalista ds. Rybołówstw w Ameryce Łacińskiej, WWF. – Zarządzanie rybołówstwami w perspektywie długoterminowej gwarantuje, że będą one nadal zapewniać miejsca pracy, dochody oraz pożywienie. To również wspaniała wiadomość dla rekinów, delfinów, żółwi i innych dzikich zwierząt, które również polegają na licznej populacji langusty.
 
– Projekty Udoskonalenia Rybołówstw, tzw. FIPs są naprawdę dobrym narzędziem, które pomaga w uzyskaniu certyfikatu zrównoważonego rybołówstwa MSC, dzięki wyznaczeniu kolejnych kroków i celów w określonym harmonogramie” powiedział Bill Mardon, kupiec ryb i owoców morza w Costco. – Ostatnim etapem jest nagroda: rybołówstwo, z którego można korzystać przez wiele lat.

Langusta karaibska jest ważnym gatunkiem handlowym na Bahamach. W tamtejszej branży, wartej 90 milionów USD, zatrudnionych jest około 9000 rybaków, którzy poławiają langusty na ogromnym obszarze 45 000 mil kwadratowych. Każdego roku sprzedawanych jest ponad 2,7 miliona kilogramów ogonów langusty. Langusty trafiają głównie do USA i Europy, gdzie eksportuje się ponad 2,2 milionów kilogramów.

– To jest moment ogromnej dumy dla The Nature Conservancy i całych Bahamów – skomentował Shenique Smith, Dyrektor The Nature Conservancy na Bahamach. – Cieszymy się, że projekt i szeroko zakrojona współpraca z rybakami, rządem i eksporterami zaowocowała certyfikatem MSC. Zgodnie z warunkami certyfikacji będziemy nadal dokładać starań, aby ograniczać nielegalne połowy (zarówno zagraniczne jak i krajowe), a także chronić bahamskie rodziny i źródła utrzymania Bahamów, które uzależnione są od zrównoważonych połowów langusty karaibskiej.
Dodatkowe informacje na temat Programu MSC można znaleźć na stronie: www.msc.org/pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.