Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Pełna moc morskiej energetyki wiatrowej na farmie Race Bank

opublikowano: 07.02.2018
autor: ew

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Orsted (dawniej Dong Energy) to duński koncern energetyczny, który ma ambitny plan całkowitego wycofania węgla do 2023 roku. To jednocześnie światowy lider w dziedzinie morskiej energii wiatrowej z udziałem w rynku wynoszącym aż 25%. W 2017 r. zrezygnował z wydobycia ropy i gazu a dziś może pochwalić się wykorzystaniem pełnej mocy na farmie Race Bank, która może zasilić ponad pół miliona domów w Wielkiej Brytanii!

Pierwszą, eksperymentalną farmę wiatrową, Orsted postawił już w 1991 roku. Turbiny wiatrowe w Race Bank były zainstalowane w maju ubiegłego roku. Od tego czasu, farma przeszła ponad 240 godzin testów wszystkich 91 turbin i jest teraz w stanie wygenerować aż 573 MW!

Jak powiedział David Summers, dyrektor ds. Projektów w Race Bank: "Nie tylko osiągnęliśmy pełną moc zgodnie z harmonogramem, ale również zrobiliśmy to bezpiecznie, bez uszczerbku dla naszych wysokich standardów. Z niecierpliwością czekam na zakończenie działań w Race Bank i możliwość oficjalnego otwarcia projektu latem."

Co więcej, Race Bank będzie pierwszą przybrzeżną farmą wiatrową, która wykorzysta do obsługi specjalny statek serwisowy (SOV). SOV, korzystając z zielonej energii, będzie mógł pozostać na morzu z działem obsługi i konserwacji przez okres do 28 dni na raz i znacznie poprawi efektywność utrzymania projektu.

W oficjalnych komunikatach, Orsted zasugerował, że  w przyszłych inwestycjach nie będzie skupiał się wyłącznie na morskich wiatrakach, ale zainteresuje się również energią wiatrową na lądzie, fotowoltaniką i magazynowaniem energii. 

 

 


powrót do listy
Pełna wersja strony