• <

Niedźwiedź polarny zastrzelony po zaatakowaniu strażnika statku ekspedycyjnego Hapag-Lloyd

ew

30.07.2018 08:43 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Niedźwiedź polarny zastrzelony po zaatakowaniu strażnika statku ekspedycyjnego Hapag-Lloyd

Partnerzy portalu

Niedźwiedź polarny zastrzelony po zaatakowaniu strażnika statku ekspedycyjnego Hapag-Lloyd - GospodarkaMorska.pl

MS Bremen to jeden z 2 statków ekspedycyjnych armatora Hapag Lloyd Cruises. Podczas ostatniej wycieczki na brzeg Spitsbergenu, największej wyspy Norwegii, położonej w archipelagu Svalbard, na Morzu Arktycznym, miała miejsce bardzo niebezpieczna sytuacja. 

Jak tłumaczy sam armator, podczas wycieczki, zwierzę nie reagowało na próby odstraszania i zaatakowało jednego z dwóch strażników. W związku z tym, aby uratować mężczyznę, niedźwiedź został zastrzelony przez drugiego z pracownikow. Zaatakowany strażnik nie doznał obrażeń zagrażających życiu, został przetransportowany helikopterem do szpitala w mieście Longyearbyen.

Jak zaznacza rzecznik Hapag-Lloyd Cruises - Moritz Krause: "Niedźwiedź został zastrzelony w obronie własnej. Bardzo żałujemy, że doszło do takiej sytuacji. Posiadamy stosowne pozwolenie do cumowania przy brzegu i schodzenia na ląd na Spitzbergenie. Jest to możliwe tylko w kilku miejscach. Jeżeli tylko dostrzeżemy niedźwiedzia, natychmiast rezygnujemy z zejścia na ląd".

Przedsiębiorstwo dodało, że ściśle współpracowało z władzami norweskimi w dochodzeniu w sprawie incydentu.

Niedźwiedzie polarne są chronione w Norwegii od 1973 roku, ponieważ gatunek jest zagrożony wyginięciem. W archipelagu Svalbard, wedlug stanu na rok 2015, żyje ponad tysiąc niedźwiedzi polarnych. W ciągu ostatnich 40 lat doszło tam do pięciu śmiertelnych ataków niedźwiedzi na ludzi. Ostatni z nich miał miejsce w 2011 roku, śmierć poniósł wtedy 17-letni Brytyjczyk, a czterech członków wyprawy zostało rannych. Niedźwiedź został zastrzelony.

Zwierzęta te są narażone na kurczące się zapasy żywności. Naukowcy, w tym klimatolodzy uważają, że zanikanie lodu morskiego w wyniku globalnego ocieplenia może być znaczącym czynnikiem zmniejszającym możliwości przetrwania tego gatunku jeszcze w ciągu XXI wieku.

Svalbard jest rozległym archipelagem, prawie wielkości Danii. Tylko kilka miejsc zostało uznanych za bezpieczne dla statków wycieczkowych. Wszystkie firmy zajmujące się arktycznymi statkami wycieczkowymi  muszą zatrudniać strażników, aby chronić pasażerów podczas zwiedzania przed ewentualnymi atakami niedźwiedzi. Przed rozpoczęciem zwiedzania strażnicy są zobowiązani do sprawdzenia terenu pod kątem bezpieczeństwa. W przypadku zaobserwowania zwierzęcia trasa zostaje przerwana, a pasażerowie wracają na statek.

Jednak, według deklaracji Hapag-Lloyd Cruises: "niedźwiedzie polarne są obserwowane wyłącznie z pokładu statków, przy zachowaniu bezpiecznej odległości".

Zdarzenie to spotkało się z ogromną krytyką ze strony organizacji publicznych i ekologicznych, które przekonują, że obszar ten jest siedliskiem niedźwiedzi polarnych i że ekspedycje do tego obszaru powinny być zgodne z protokołem i byc w stanie zapewnić, że przyroda nie jest w żaden sposób zagrożona.

MS Bremen to jeden z 2 statków ekspedycyjnych armatora Hapag Lloyd Cruises. Jest to kameralna jednostka, która na swój pokład zabiera 164 pasażerów. Rejsy statkiem Bremen mają charakter wyprawy i prowadzone są przez doświadczonych ekspertów w różnych dziedzinach, którzy dzielą się swoją wiedzą podczas wykładów oraz wycieczek na ląd. W wyposażeniu znajdują się łodzie Zodiac – pontony motorowe, którymi dopływa się do mniej dostępnych terenów, kijki do Nordic Walking, sprzęt do snorkelingu, a także mikroskopy oraz salka wykładowa.

 

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.