Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Muzeum Morskie w Szczecinie będzie ekologiczne

opublikowano: 12.07.2017
autor: PMK

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Muzeum Morskie Centrum Nauki w Szczecinie ma być zbudowane zgodnie z nowymi standardami ekologicznymi. Będzie tam zainstalowane energooszczędne oświetlenia.

- Oczywiście wiąże się to z tym, że inwestycja będzie droższa. Szacujemy, że o około 1,5-1,7 mln złotych. Myślę, że dla takiego budynku użyteczności publicznej warto ponieść takie koszty, dlatego że wówczas zyskujemy na energii, samopoczuciu mieszkańców, wykorzystujemy wodę deszczową – powiedział na antenie Radia Szczecin pełnomocnik tej placówki, Witold Jabłoński.

Naukowo-edukacyjna placówka będzie akcentowała głównie morską tradycję Szczecina. Multimedialne Centrum Nauki ma być poświęcone m.in. żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Zwiedzający będą mogli m.in. samodzielnie przeprowadzać eksperymenty.
Budynek powstanie w centrum miasta nad Odrą na wyspie Łasztownia. Bryła muzeum będzie przypominała kadłub statku. Jej projekt został opracowany w 2011 r. przez projektanta Piotra Płaskowickiego.

Rozpoczęcie budowy centrum planowane jest na lato 2018 r., a zakończenie na 2020 r. Obiekt powstanie dzięki środkom zabezpieczonym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i budżetu województwa w wysokości 16,5 mln euro.
Centrum ma być także miejscem, gdzie prezentowane będą najnowsze osiągnięcia naukowe zachodniopomorskich uczelni.


powrót do listy
Pełna wersja strony