Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości IAS: celnicy ujawnili przemyt 19 szkieletów rafy koralowej

opublikowano: 07.03.2018
autor: ew ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Funkcjonariusze Urzędu Celno Skarbowego w Warszawie ujawnili w bagażu turystki wracającej z Malediwów 19 sztuk szkieletów rafy koralowej o łącznej wadze 2 kg - poinformowała w środę w komunikacie rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Anna Szczepańska.

"Dla podróżnych powracających z egzotycznych podróży takie pamiątki z plaży są powodem wielu nieprzyjemnych sytuacji. Nieświadomość oraz niewiedza turystów prowadzi często do naruszenia przepisów dotyczących przewożenia przez granicę Unii Europejskiej okazów należących do gatunków zagrożonych wyginięciem na mocy art. 128 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody i jest przestępstwem" - zwraca uwagę Szczepańska.

Dodała, że osoba która dokonała nielegalnego przywozu lub usiłowała dokonać nielegalnego wywozu okazu podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zgodnie z komunikatem, koralowce rafotwórcze należą do gatunków zagrożonych wyginięciem i są objęte ochroną gatunkową na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także konwencją waszyngtońską CITES.

"Okazuje się, że rafy koralowe to jedne z najstarszych organizmów – istnieją na naszej planecie od około 450 milionów lat. Warto wiedzieć, że rafy koralowe, podobnie jak na przykład lasy tropikalne, stanowią samodzielny ekosystem. I niestety są zagrożone wskutek niewłaściwego i niedbałego użytkowania przez człowieka. Naukowcy grzmią na alarm. Trzy czwarte światowych raf jest zagrożonych – mogą zniknąć w ciągu najbliższych 100 lat" - zaznaczyła Szczepańska.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony