Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Brexit może mocno uderzyć w duńskich rybaków

opublikowano: 07.02.2018
autor: PMK

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Duńscy rybacy mogą mocno ucierpieć na decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej. Możliwe bowiem będzie, że ich jednostki rybackie będą miały utrudniony dostęp do brytyjskich wód.

Duńskie rybackie lobby będzie mocno naciskać na Kopenhagę by ta przyjęła twardą postawę w negocjacjach Unii z Wielką Brytanią. Rybacy będą chcieli otwarcia brytyjskich wód dla ich jednostek, w zamian za dostęp WB do kluczowych brytyjskich

W przypadku zamknięcia wód brytyjskich duńscy rybacy mogą stracić nawet ponad połowę swoich potencjalnych połowów. W każdym z ostatnich 4 lat duńscy rybacy złowili w tym rejonie ryby warte 109-156 mln dolarów.

Brexit może też mieć negatywny skutek na inne kraje. W Belgii „twardy” Brexit miałby daleko idące, negatywne konsekwencje dla jednego z największych europejskich portów – Zeebrugge – ponieważ 45 proc. jego przychodów jest związanych z handlem z Wielką Brytanią. Dzięki wymianie z Wyspami pracę w porcie ma 5 tys. osób; dodał, że każdego roku port umożliwia transport miliona nowych samochodów.


powrót do listy
Pełna wersja strony