Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Zobacz, jak innowacyjny dok ze stoczni CRIST rozbudowuje Księstwo Monako (wideo)

opublikowano: 13.06.2018
autor: pc

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Marco Polo w akcji. Innowacyjny dok od kilku miesięcy pracuje u wybrzeży Marsylii. Jednostka ze stoczni CRIST w Gdyni przeznaczona jest do budowy nowoczesnego osiedla, które zwiększy powierzchnię Księstwa Monako o 6 ha. Odbiorca doku, francuski armator Bouygues Travaux Publics, pokazał, jak przebiegają prace.

Budowa innowacyjnego doku trwała w Gdyni prawie rok. Marco Polo ma 56,4 m długości, 49,3 m szerokości i 25,5 m wysokości do górnego pokładu, a jego masa netto to ponad 3 000 t. Dok wyposażony jest w dwa agregaty CATERPILLAR C32 Acert. Każdy z nich ma 12-cylindrowy silnik w systemie V 874 kW, przy 1 500 obr./min  i pojemności 32 l. Urządzenia te są odpowiedzialne za zasilanie doku.

Wyposażona we własny napęd konstrukcja może się przemieszczać, tak by każdy element został zamocowany pod wodą z największą precyzją.

Innowacyjny system balastowy i pomiarowy zapewnia m.in. ciągłe wypoziomowanie jednostki, bezpieczeństwo w trakcie wykonywanych prac oraz ochronę przed wiatrem, falami i prądami morskimi. Dodatkowo na jednostce zainstalowane zostały maszty do podawania betonu oraz dźwigi.

Marco Polo zakotwiczony jest w Marsylii, skąd gotowe kesony o masie nawet 12 000 t trafiają do Monako. Zwiększona linia brzegowa Księstwa będzie przeznaczona na nowoczesne osiedle, specjalnie zaprojektowane tereny zielone, parking oraz budynki użyteczności publicznej.

Przedstawiciele stoczni CRIST umowę na udział w międzynarodowym projekcie „Extension en mer de Monaco” podpisali 2 września 2016 roku, stępka pod budowę doku natomiast położona została dwa miesiące później. Certyfikat jej położenia podpisali przedstawiciele firm DNV-GL, Bouygues Travaux Publics oraz CRIST S.A.

W zaledwie 9 tygodni do CRIST oraz Biura Projektowego STOGDA przekazano do produkcji 1 376 ton materiału. Prace budowlane odbywały się równolegle z wyposażaniem jednostki. Do stoczni CRIST należało opracowanie projektu jednostki, jej budowa oraz sprawdzenie działania.

CRIST jest obecnie jedną z największych polskich stoczni. W trakcie dwudziestoośmioletniej działalności osiągnęła pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego oraz jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Stocznia koncentruje swój rozwój wokół budowy specjalistycznych statków i konstrukcji dla przemysłu morskiego.


Zobacz także w katalogu firm:

Un premier caisson pour Marco Polo:

Monaco offshore urban extension - Construction Methods:

powrót do listy
Pełna wersja strony