Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Rozpoczyna się pierwszy etap rozbudowy nabrzeża T2 w terminalu kontenerowym DCT

opublikowano: 19.01.2018
autor: pc

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Terminal kontenerowy DCT w Gdańsku zwiększa swoja powierzchnię. Spółka ogłosiła właśnie przetarg na realizację pierwszego etapu rozbudowy nabrzeża T2. Prace mają zakończyć się do końca lipca 2019 r. Wartość projektu to 53 mln zł netto.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zamówienie obejmuje m.in. wykonanie robót tymczasowych, przygotowawczych i rozbiórkowych, placów składowych oraz drogi komunikacyjnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dodatkowo zadaniem wykonawcy będzie usunięcie i wykonanie oznakowania poziomego i pionowego, oświetlenia placów składowych na masztach h=35 m oraz wzdłuż ogrodzenia granicznego, jak również budowa budynków technicznych mieszczących stacje transformatorowe wraz z infrastrukturą techniczną, oraz ogrodzenia granicznego. To również dostosowanie istniejącej i budowa nowej sieci: kanalizacyjnej, deszczowej i wodociągowej, przeciwpożarowej, gazowej, elektrycznej, niskoprądowej; prace związane z dostosowaniem i przebudową istniejącego parkingu samochodów ciężarowych oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie – czytamy w ogłoszeniu o przetargu.

Zamówienie uwzględnia również usługi projektowe, włączając w to doprojektowanie i uzyskanie zamiennego pozwolenia na budowę, jeżeli będzie to wymagane. Termin nadsyłania zgłoszeń w przetargu upływa 16 lutego o godzinie 13. Projekt dofinansowany jest ze środków unijnych.

Terminal kontenerowy DCT Gdańsk rozpoczął działalność w 2007 r. Wtedy jego zdolność przeładunkowa wynosiła 500 000 TEU. Obecnie są to 3 000 000 TEU, co czyni go największym głębokowodnym terminalem na Bałtyku. Roczna zdolność przeładunkowa została podwojona dzięki uruchomieniu pod koniec 2016 roku nowego głębokowodnego nabrzeża przeładunkowego (T2). W ubiegłym roku terminal przeładował prawie 1,6 mln TEU.

Obecnie DCT dysponuje głębokowodną linią nabrzeżową o długości 1,3 km. Rocznie terminal obsługuje ponad 460 jednostek, w tym 100 największych kontenerowych statków oceanicznych świata.


Zobacz także w katalogu firm:

powrót do listy
Pełna wersja strony