Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Najsilniejszy holownik w Gdyni!

opublikowano: 13.02.2018
autor: ew

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

W poniedziałek około godziny 14, do Gdyni przybył nowy holownik. Fairplay XVI, bo o nim mowa, został zbudowany na zamówienie armatora Bugsier jako „Bugsier 11" i był wykorzystywany w hamburskim porcie. Jednak pod koniec ubiegłego roku firma przejęta została przez „Fairplaya”, a jednostka przemalowana, przeflagowana i przemianowana na Fairplay XVI.

Holownik mierzy 32 m długości i 12,5 m szerokości oraz 500 ton GT i uciąg na palu 85,5 tony. Może osiągać prędkość operacyjną do 14 węzłów. Jest wyposażony w dwa pędniki główne typu Schottel SRP 4000 CP oraz dziobowy ster strumieniowy Schottel 250 kW. Parametry te, stawiają Fairplay XVI w roli najsilniejszego holownika w Gdyni!

Holownik został zaprojektowany przez znanego na całym świecie projektanta Cintranaval-Defcar z Hiszpanii, i został specjalnie dostosowany do wymagań operatora. W ten sposób uzyskano maksymalną wydajność przy stworzeniu warunków przyjaznych dla środowiska. Jednostka doskonale sobie radzi w pracy portowej ale również na otwartym morzu i w akcjach specjalnych związanych z offshorem czy ratownictwem. Na pokładzie znajdują się dwie pojedyncze i cztery dwuosobowe kabiny.

Portem macierzystym „Fairplaya XVI” została Gdynia.

Fairplay Schleppdampfschiffs-Reederei Richard Borchard GmbH to armator o zasięgu globalnym. Firma działa od 1905 roku i została założona w Hamburgu. Obecnie posiada biura w Rotterdamie, Antwerpii, Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni, Terneuzen i Bremerhaven i prowadzi usługi holownicze w ponad 25 europejskich portach.

 


powrót do listy
Pełna wersja strony