Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości W Indonezji powstaje unikatowy projekt krzyżówki szybkiej łodzi z czołgiem

opublikowano: 12.09.2017
autor: PMK

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

W Indonezji powstaje projekt łodzi X-18 Fire Support Vessel – przełomowej jednostki zdolnej atakować cele z wody, a następnie szybki i sprawnie poruszać się po lądzie.

Projekt jednostki (o alternatywnej nazwie Tank Boat) ma mieć 6 metrów długości i miejsce dla 20 żołnierzy na pokładzie. Na uzbrojenie łodzi-czołgu składać się będą  karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm oraz działo kalibru 105 mm. Pozwoli to jednostce na sprawne atakowanie piechoty, pojazdów pancernych i fortyfikacji. Załoga jednostki to raptem 4 osoby, dzięki zdalnemu sterowaniu karabinów.

Głównie działo będzie mogło pochwalić się zasięgiem na 10 km, co pozwoli na atak celów na lądzie, a potem szybką ucieczkę przez wodę. Największą zaletą X-18 jest jednak fakt, że może ona swobodnie wjechać na ląd i poruszać się w terenie. Desant za pomocą takie jednostki jest więc bardziej bezpieczny i efektywny.

Mocnym atutem łodzi-czołgu jest fakt, że wykonana jest z nowoczesnych materiałów kompozytowych. Nielichy jest także napęd, pozwalający osiągnąć prędkość 30 węzłów na wodzie. Na pełnym baku jednostka będzie w stanie pokonać odległość 900 mil morskich (1660 km).

X-18 będzie też wykorzystywał zintegrowany system sterowania i kierowania ogniem. Ostrzał będzie więc odbywał się praktycznie automatycznie, a wysoka zwrotność i prędkość ma pozwolić na uniknięcie trafienia pociskami nieprzyjaciela. Jednostka będzie przeznaczona do ochrony linii brzegowej czy odpierania ataków partyzantów i terrorystów.


powrót do listy
Pełna wersja strony