Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Przysięga wojskowa przed ORP Błyskawica

opublikowano: 12.02.2018
autor: pc/gdynia.pl

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Prawie 80 ochotników do służby przygotowawczej złożyło ślubowanie na Sztandar Komendy Portu w Gdyni. Uroczystość odbyła się w samo południe, na nabrzeżu Pomorskim przed okrętem muzeum ORP „Błyskawica”. Uświetniła ją obecność Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

- Służba przygotowawcza to pierwszy etap selekcji ochotników do zawodowej służby wojskowej. Szkolenia odbywają się w Komendzie Portu Wojennego Gdynia oraz 43. Batalionie Saperów w Rozewiu — mówi kpt. mar. Anna Sech z sekcji prasowe 3. Flotylli Okrętów.

Celem szkolenia jest sprawdzenie, kto ze świeżo zaprzysiężonych ochotników nadaję się do pełnienia służby wojskowej. Najlepsi podpiszą kontrakty z Narodowymi Siłami Rezerwowych. Jednak zanim to nastąpi czeka ich 3-miesięczne szkolenie podstawowe oraz miesięczne szkolenie specjalistyczne.

- Szkolenie podstawowe to przede wszystkim regulaminy i musztra, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, szkolenie ogniowe, taktyka, a także budowa i eksploatacja podstawowego sprzętu wojskowego. Podczas drugiej części ćwiczeń żołnierze będą szkolili się w różnych specjalnościach, w zależności od zgłaszanych potrzeb z jednostek wojskowych — dodaje kpt. mar. Sech.

W trakcie uroczystości szef sztabu 3 Flotylli kmdr Wojciech Sowa wyróżnił 3 ochotników. Za wysokie wyniki podczas szkolenia otrzymali je: Marzena Dobrzyńska i Bartłomiej Orzoł z Komendy Portu Wojennego w Gdyni oraz Mateusz Żytkiewicz z 43. Batalionu Saperów.

Uroczystość zakończyła się odegraniem „Hymnu do Bałtyku” i „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz uroczystą defiladą zgromadzonych pododdziałów.

Przysięgę na nabrzeżu poprzedziła uroczysta Msza Święta w Kościele Garnizonowym MW. Obecny turnus to pierwszy z trzech zaplanowanych w tym roku. 3. Flotylla Okrętów będzie szkoliła ochotników jeszcze w dwóch turnusach: od maja do sierpienia oraz od września do grudnia.


powrót do listy
Pełna wersja strony