Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Gdańsk: Poważna awaria przepompowni ścieków (foto)

opublikowano: 15.05.2018
autor: ew

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

W przepompowni ścieków na gdańskiej Ołowiance doszło do poważnej awarii. Spółka zawiadująca siecią wodociągowo-kanalizacyjną prosi mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej. Apel dotyczy Sopotu oraz tzw. dolnego tarasu Gdańska.

O awarii, do której doszło we wtorek przed południem, poinformowała rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk (SNG) Magdalena Rusakiewicz. Jak wyjaśniła, awaria dotyczy przepompowni, która obsługuje Sopot i położone na dolnym tarasie dzielnice: Żabiankę, Przymorze, Zaspę, Oliwę, Wrzeszcz, Letnicę, Nowy Port, Osową, Dolne Miasto i Śródmieście.

Rusakiewicz poinformowała, że pracownicy SNG próbują ustalić przyczynę awarii. "Uruchomiono wszystkie służby, środki techniczne i eksploatacyjne do usuwania awarii i minimalizacji jej skutków" – podała w komunikacie rzeczniczka dodając, że na terenie, który obsługuje przepompownia mogą wystąpić podtopienia kanalizacji sanitarnej.

"By ograniczyć niekontrolowany wylew ścieków i podtopienia kanalizacji konieczne jest wykonanie zrzutu awaryjnego ścieków do rzeki Motławy" – poinformowała też Rusakiewicz.

AKTUALIZACJA GODZINA 14:15 (gdansk.pl):

Trwa zrzut awaryjny ścieków do Motławy. Służby Saur Neptun Gdańsk próbuje usunąć awarię. W przepompowni popsuły się pompy. 

Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą:  - Ściągnęliśmy dodatkowe beczkowozy z miasta, które odpompowują te ścieki z przepompowni, a następnie wylewają je do Motławy. Wszystko po to, żeby te ścieki się nie cofały. To po prostu zło konieczne.

Sanepid prewencyjnie rekomenduje zakaz wchodzenia do kąpielisk. Nie ma jednak zagrożenia epidemiologicznego.

 


powrót do listy
Pełna wersja strony