Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Austria, Niemcy i Włochy utworzą oś chętnych do współpracy w zakresie migracji

opublikowano: 13.06.2018
autor: ew ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Austria, Niemcy i Włochy będą współpracować w zakresie polityki wobec uchodźców. Będzie to "oś chętnych" - zapowiedzieli kanclerz Austrii Sebastian Kurz i niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer, którzy w środę spotkali się w Berlinie.

Jak informuje agencja APA, Seehofer powiedział, że we wtorek wieczorem zatelefonował do niego włoski minister spraw zagranicznych Matteo Salvini, proponując ścisłą współpracę między Rzymem, Berlinem i Wiedniem w kwestiach imigracji.

Kurz i Seehofer omawiali tę propozycję na spotkaniu w Berlinie. APA podkreśla, że podeszli do niej jednoznacznie pozytywnie i zapowiedzieli współpracę szefów resortów spraw wewnętrznych Włoch, Niemiec i Austrii na szczeblu regionalnym. Celem tej "osi chętnych" jest "dalsza redukcja nielegalnej imigracji" - powiedział Kurz dziennikarzom.

APA dodaje, że Kurz i Seehofer byli zgodni co do tego, iż "nie przemytnicy ludzi, a rządy" mają decydować o tym, kto może wjechać na terytorium danego kraju.

Odnotowując pojawienie się koncepcji "osi chętnych", "Spiegel" napisał w wydaniu online, że na razie nie wiadomo, jak konkretnie miałaby wyglądać ta współpraca i zwrócił uwagę, że szefowie resortów spraw wewnętrznych tych trzech krajów to politycy, którzy opowiadają się za twardym kursem polityki wobec uchodźców.

„Spiegel” poinformował, że Seehofer zapewnił Kurza o poparciu dla planów lepszej ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Obaj zgodnie uznali, że wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic UE sprawi, iż kontrole na granicach wewnętrznych staną się zbędne.

Seehofer i Kurz zwrócili uwagę, że powstała alternatywna trasa przez Albanię dla uchodźców, zmierzających do Europy Północnej. Kurz podkreślił, że należy na to szybko zareagować. Zapewnił, że chce wspierać w tej sytuacji rząd albański. APA pisze, że albańskiej policji mają pomagać austriaccy i niemieccy policjanci.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony