Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Taka plaża to wyjątek w Europie. Za kilka miesięcy powstanie w Jarosławcu

opublikowano: 11.03.2018
autor: pc

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Nowa atrakcja Jarosławca. Na przełomie maja i czerwca ten nadmorski kurort zyska około 2,5 ha nowej plaży. Zostanie ona sztucznie usypana z 80 000 m3 piasku. Prace wykona Urząd Morski w Słupsku.

Nowa plaża powstanie w zachodniej kwaterze, utworzonej podczas budowy systemu ochrony brzegu morskiego. Dołączy do plaży o powierzchni 3 ha, usypanej w ubiegłym roku. Jak zapowiada Janusz Bojkowski, wójt Gminy Postomino, nowe obszary zostaną przeznaczone dla turystów. Planowane są tam m.in. boiska do gry w siatkówkę oraz inne plażowe atrakcje. Gmina rozpoczęła już procedury związane z użyczeniem 3 ha plaży. Nową atrakcję będzie można śledzić w internecie po uruchomieniu kamer on-line.

Plaża w Jarosławcu powstanie dzięki procesowi refulacji, czyli wydobywania piasku z dna morskiego, a następnie usypywania z niego nowego brzegu. Dotychczasowa sztuczna plaża przetrwała już kilka sztormów, co jest ewenementem, ponieważ zwykle takie obiekty znikają pod wodą po kilku miesiącach.

Oprócz nowej plaży, do końca czerwca w Jarosławcu zostanie przebudowana opaska brzegowa. To ostatni etap kilkuletniej inwestycji, której większość prac zostało zrealizowanych w ramach unijnego projektu „Ochrona brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskiego”.  Wyłonionym w przetargu wykonawcą robót została spółka jawna WMW Marek Pestilenz i Wojciech Pestilenz z Krokowej, która zobowiązała się zrealizować trzeci etap inwestycji za prawie 1,4 mln zł.

Pierwszą olbrzymią sztuczną plażę usypano w jednym z holenderskich kurortów. Ta w Jarosławcu będzie druga w Europie.


powrót do listy
Pełna wersja strony