• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Regaty Sydney-Hobart - sto jachtów, w tym jeden polski w 73. edycji

jk

23.12.2017 15:54 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Regaty Sydney-Hobart - sto jachtów, w tym jeden polski w 73. edycji

Partnerzy portalu

Regaty Sydney-Hobart - sto jachtów, w tym jeden polski w 73. edycji - GospodarkaMorska.pl

Ponad tysiąc żeglarzy z 12 krajów na stu jachtach, m.in. z Australii, Chin, Korei, Niemiec, Nowej Zelandii, USA, Wielkiej Brytanii, szykuje się do słynnego wyścigu na trasie Sydney-Hobart. Po raz 73. rozpocznie się on 26 grudnia i po raz czwarty z udziałem jednostki pod polską banderą.

„Mamy wyczarterowany jacht klasy Grand Mistral 80 długości 24 metrów o nazwie Weddell. Niezmiernie wytrzymała konstrukcja z kevlaru i carbonu sprawiają, że jest optymalny pod względem bezpieczeństwa i osiągów. To ważne ze względu na wiatr i fale panujące w owianej złą sławą cieśninie Bassa” – powiedział Przemysław Tarnacki.

Urodzony w Gdańsku 39-letni żeglarz, wielokrotny mistrz świata i kraju, komandor Ocean Challenge Yacht Club dowodzić będzie 27-osobową załogą (25 Polaków z różnych miast i dwóch Rosjan).

„Byliśmy już na treningu, wszystko idzie zgodnie z planem. Nowe żagle świetnie dopasowane. W sobotę mamy w planie kolejny trening, tym razem nocny” – przekazał PAP z Sydney skipper, którego ojciec Bronisław był uczestnikiem pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread Round the World Race 1973/74 (obecnie Volvo Ocean Race).

Załoga Tarnackiego będzie czwartą ekipą na starcie słynnego klasyku pod biało-czerwoną banderą. Pierwszym jachtem była 16 lat temu "Łódka Bols" klasy Maxi 80 (w 25-osobowej załodze znajdowało się wtedy 13 Polaków). W 2014 roku, w 70. edycji wyścigu na Morzu Tasmana, były to Selma Expeditions pod dowództwem kpt. Piotra Kuźniara wspomaganego przez Krzysztofa Jasicę oraz Katharsis II Mariusza Kopra.

Rolex Sydney Hobart Yacht Race należą do elity pięciu najsłynniejszych profesjonalnych imprez na świecie obok America’s Cup, Volvo Ocean Race, Louis Vuitton Cup i Vendee Globe. To także jedyne regaty na tym szczeblu w formule PRO/AM (professional/amateur). W połączeniu ze słynnymi w całym żeglarskim świecie warunkami atmosferycznymi panującymi na styku oceanów Indyjskiego i Spokojnego dorobiły się miana legendarnych.

Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1945 roku. Trasa długości 628 mil morskich (1170 km) w linii prostej składa się z sześciu różnych odcinków: startu w ciasnym Sydney Harbour, przybrzeżnej żeglugi wzdłuż wybrzeża Australii, przejścia złowieszczej Bass Strait, następnie wzdłuż Tasmanii, nieobliczalnej Storm Bay i mety w Hobart.

O regatach było wyjątkowo głośno w 1998 roku za sprawą huraganu, który przeszedł nad trasą, przynosząc tragiczne skutki - sześć osób walkę z żywiołem przypłaciło życiem. Spośród 115 załóg aż 71 wycofało się, siedem opuściło łodzie, a pięć jachtów zatonęło. Z kolei rywalizacja w 2009 roku była dla żeglarzy najbardziej frustrującą w historii, głównie z powodu słabego wiatru.

Rywalizacja rozpocznie się tradycyjnie 26 grudnia, czyli w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, o godzinie 13 czasu lokalnego (3 rano czasu polskiego). Dwa dni później najlepsi powinni się zameldować na mecie.

Główne trofeum, jak podkreślają organizatorzy regat - Cruising Yacht Club of Australia i Royal Yacht Club of Tasmania, to Tattersall's Cup. Otrzymuje je najlepsza załoga w klasyfikacji uwzględniającej IRC handicap. Przeliczanie polega na korekcie czasu uzyskanego przez każdy jacht w oparciu o maksymalną teoretyczną prędkość, jaką dana jednostka może rozwinąć, co zależy od jej długości, ożaglowania, masy i innych cech. Ważnym elementem jest właściwy stosunek mocy (powierzchnia ożaglowania) do masy jachtu i jego długości.

Rekord trasy należy od zeszłego roku do australijskiego jachtu "Perpetual Loyal" i wynosi 1 doba 13 godzin 31 minut i 20 sekund.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.