Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Polak wypłynął w samotny rejs dookoła świata non-stop bez pomocy z zewnątrz

opublikowano: 04.01.2018
autor: pc

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

To będzie niezapomniana wyprawa. We wtorek Ireneusz Chwołka rozpoczął samotny rejs dookoła świata non-stop bez pomocy z zewnątrz. Żeglarz wypłynął o godzinie 16:45 (czasu lokalnego) z portu w Santa Cruz na Teneryfie. Czas na wykonanie zadania to zaledwie 100 dni.

Żeglarzowi podczas wypłynięcia towarzyszył m.in. Wojciech Madej, wspólnik i kierownik wyprawy. „Satelitarna transmisja danych, telefony oraz Inreach umożliwią bieżący kontakt z Irkiem. Będziemy udostępniać posty wraz ze zdjęciami oraz relacjami” – czytamy na facebookowym profilu wyprawy.

Ireneusz Chwołka do pokonania będzie miał 21 600 mil morskich i Wielką Pętlę na trasie: Wyspy Kanaryjskie → równik → dookoła bieguna południowego → równik → Wyspy Kanaryjskie. Organizatorzy wyprawy podkreślają, że jej celem jest „ustanowienie nowego rekordu w samotnym żeglarstwie dookoła globu na wyjątkowo dużej jednostce. Jest to pierwszy samotny rejs na tak dużym jachcie”.

Jacht Chief One, na pokładzie którego płynie polski żeglarz, został zbudowany w 1984 r. w Stanach Zjednoczonych. Ma 23,6 m długości, a jego maszt mierzy ponad 30 m. To jednostka utytułowana podczas wielu regat, gdzie często była największym startującym jachtem. Na jego pokładzie zmieści się 20-osobowa załoga.

Ireneusz „Chief” Chwołka to kapitan jachtowy i motorowodny oraz żeglarz i podróżnik. Po morzach i oceanach pływa już ponad 20 lat. I tyle też przygotowywał się do rejsu NON-STOP SOLO dokoła świata, który jest jego największym marzeniem.

Wyprawę można śledzić tutaj.


powrót do listy
Pełna wersja strony