• <

Niemcy zdominowali gdyńskie mistrzostwa świata klasy 505

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Niemcy zdominowali gdyńskie mistrzostwa świata klasy 505

Niemcy zdominowali gdyńskie mistrzostwa świata klasy 505 - GospodarkaMorska.pl

Lutz Stengel i Holger Jess nowymi mistrzami świata w klasie 505. Niemiecka załoga była zdecydowanie najlepsza spośród 127 duetów z 14 krajów, które od 22 do 27 lipca rywalizowały w Gdyni. Drugą pozycję zajęli broniący tytułu Amerykanie Mike Holt i Rob Woelfel. Na najniższym stopniu podium stanęli kolejni Niemcy: Philipp Hofmann i Felix Bjoern Brockerhoff. Najlepsi z Polaków, Jakub Pawluk i Marcin Józefowski, uplasowali się na 36. miejscu.

W piątek udało się przeprowadzić dwa ostatnie wyścigi SAP 505 Worlds 2018 - mistrzostw świata klasy 505 w Gdyni. Zawodnicy i organizatorzy po pierwszym dniu rywalizacji mieli przymusowe dwa dni przerwy z powodu zbyt słabego wiatru. Na szczęście w kolejnych dniach pogoda okazała się bardziej łaskawa i ostatecznie udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane wyścigi.

Nowymi mistrzami świata zostali Niemcy Lutz Stengel oraz Holger Jess, którzy pierwszy dzień ścigania ukończyli na drugiej pozycji z dwupunktową stratą do liderów. Jednak w kolejnych dniach wygrali aż cztery wyścigi i tym samym już w czwartek zapewnili sobie końcowy triumf, przez co zrezygnowali z piątkowych startów. Mogli sobie na to pozwolić, ponieważ nie zaliczyli wcześniej żadnej poważnej wpadki w postaci słabego miejsca, a dwa najgorsze występy każdej z załóg nie liczyły się w klasyfikacji końcowej.

Regaty dobrze rozpoczęli broniący tytułu Mike Holt oraz Rob Woelfel ze Stanów Zjednoczonych, którzy po niedzielnych wyścigach znajdowali się na czele stawki. Potem nie szło im już tak dobrze i głównie w wyniku słabszych miejsc zajętych w czwartek stracili szansę na powtórzenie sukcesu sprzed roku. W piątek Amerykanie dwukrotnie mijali linię mety na miejscu czwartym i utrzymali drugą lokatę, dającą im srebrne medale.

Z kolei rzutem na taśmę na trzeci stopień podium wskoczyli reprezentanci Niemiec Jan-Philipp Hofmann i Felix Bjoern Brockerhoff, którzy podczas ostatniego dnia zmagań wygrali pierwszy wyścig, a w drugim dopłynęli na piątej pozycji.

Najwyżej sklasyfikowaną polską załogę tworzyli Jakub Pawluk i Marcin Józefowski, którzy w piątek zajęli miejsca 32. oraz 41. i ukończyli mistrzostwa na 36. lokacie.

Organizatorami mistrzostw byli Polski Związek Żeglarski, Miasto Gdynia i Polskie Stowarzyszenie Klasy 505.