Aleksandra Chalińska/pomorskie.eu

11.12.2017 11:25 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Najdłuższe regaty na Bałtyku. Nagrody dla najlepszych żeglarzy wręczono w Sopocie

Najdłuższe regaty na Bałtyku. Nagrody dla najlepszych żeglarzy wręczono w Sopocie - GospodarkaMorska.pl

W tym roku w żeglarskim wyścigu po Morzu Bałtyckim startowało 36 załóg, jednak nie wszystkim udało się ukończyć bieg ze względu na zmienne warunki pogodowe. Nagrody dla najbardziej wytrwałych wręczono 9 grudnia 2017 r.

W regatach wzięli udział nie tylko żeglarze z Trójmiasta, ale i z portów w Ostródzie, Elblągu, Fromborku, Ustce, Helu, a nawet w Kaliningradzie.

Wyniki SailBook Cup 2017

Z 36 załóg wyścig ukończyło tyko 28. Regaty odbywały się w lipcu, jednak zmienne warunki pogodowe, wielogodzinna, totalna flauta na zmianę z wymagającym wiatrem 7 w skali Beauforta dała żeglarzom we znaki.

Żeglarski wyścig na Bałtyku rozstrzygany był w trzech kategoriach głównych. Zwycięzcą SailBook Cup 2017 i zdobywcą przechodniego pucharu Srebrnego Dzbanka został skipper Tomek Makowski (Apollo Sails 2 Easy). W klasyfikacji ORC zdobywcą Pucharu Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka został skipper Marek Demps (Kraceszk), natomiast najszybszym jachtem regat i zwycięzcą klasyfikacji OPEN został skipper Zbigniew Gutkowski (Globe ), który otrzymał Pucha Senatora IX RP Jerzego Wcisła.

Przedwojenna tradycja regat

Regaty SailBook Cup to najdłuższe regaty w kraju i drugie w akwenie morza Bałtyckiego, w których uczestnicy mają do pokonania ok. 600 mil morskich, czyli ponad 1 mln km. Trasa prowadzi z Sopotu dookoła wysp Gotlandii (z pitstopem w Visby) i Gotska Sandön, które trzeba okrążyć prawą burtą. Meta jest w Sopocie.

SailBook Cup odbywa się regularnie od 2011 roku. Nawiązują tradycją do przedwojennych regat dookoła szwedzkiej wyspy. Z roku na rok coraz więcej załóg staje na starcie i podejmuje wyzwanie. Od III edycji wszystkie startujące jednostki są wyposażone w tracking satelitarny, dzięki czemu kibice i bliscy startujących mogą na bieżąco obserwować ich zmagania na morzu.

Więcej informacji oraz szczegółowe wyniki regat na SailBook Cup 2017.