ew

30.09.2018 15:56 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie MP w żeglarstwie – dziesiąte tytuły Skrzypulec i Przybytka

MP w żeglarstwie – dziesiąte tytuły Skrzypulec i Przybytka - GospodarkaMorska.pl

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) zdobyła w Gdańsku 10. z rzędu tytuł mistrzyni Polski w klasie 470. Po raz 10. na najwyższym stopniu podium stanął także w klasie 49er Łukasz Przybytek - żeglarz AZS AWFiS Gdańsk miał jednak roczną przerwę w tych sukcesach.

U ujścia Wisły Śmiałej w Górkach Zachodnich w Gdańsku Skrzypulec pływała z Jolantą Ogar (UKŻ Wiking Toruń), z którą wywalczyła swoje cztery pierwsze tytuły. 29-letnia sterniczka triumfowała później z innymi załogantkami – dwa razy z Natalią Wójcik i trzy z Irminą Mrózek Gliszczynską (ChKŻ Chojnice).

Skrzypulec i Ogar zajęły też pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, do której zaliczają się wyniki mężczyzn.

Z 10. tytułu w klasie 49er cieszył się również Łukasz Przybytek, który pierwszy złoty medal wywalczył 2008 roku z Krzysztofem Mongirdem. W następnym roku zwyciężył z Krzysztofem Kierkowskim, a w 2010 roku z Kamilem Zwolakiem. W 2011 nie został najlepszym krajowym skiffistą, a od 2012 roku tworzy niepokonany w Polsce duet ze swoim załogantem i klubowym kolegą Pawłem Kołodzińskim, z którym dwa razy miał także okazję rywalizować w igrzyskach olimpijskich.

Złote medale w klasie Finn kolekcjonuje również Piotr Kula. 31-letni zawodnik GKŻ Gdańsk ósmy raz stanął na najwyższym stopniu podium. Po pierwszy tytuł sięgnął w 2008 roku w Kamieniu Pomorskim, a następnie wygrywał regaty w Gdańsku w latach 2011-14 i 2016-17. W tej klasie powtórzył się układ medalistów z poprzednich mistrzostw - drugi był Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), a trzeci Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia).

"W niedzielnym wyścigu medalowym głównym zadaniem było pokonanie Mikołaja, a także pilnowanie Łukasza. Po starcie dość szybko wyszedłem na prowadzenie i później kontrolowałem rywali. Z dnia na dzień pływałem coraz lepiej, zwłaszcza w sobotę, kiedy założyłem inny żagiel i na słabszym wietrze nie czułem już braków w prędkości. Zdobycie ósmego tytułu mistrza kraju jest udanym zakończeniem sezonu. Więcej złotych medali ma jedynie Mateusz Kusznierewicz, który triumfował 10 razy. Postaram się wyrównać jego osiągnięcie" – zapowiedział Kula.

Taka sama sytuacja, jak w klasie Finn, miała miejsce w Laser Radial. Ponownie wygrała Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która wyprzedziła Magdalenę Kwaśną (ChKŻ Chojnice) i swoją klubową koleżankę Wiktorię Gołębiowską.

W klasie RS:X najlepsi okazali się broniący tytułu Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą).

Brązowa medalistka olimpijska z Londynu z 2012 roku triumfowała po raz szósty z rzędu, a deskarz DKŻ Dobrzyń nad Wisłą po raz trzeci. Furmański miał jednak trochę ułatwione zadanie, bowiem w mistrzostwach nie wzięli udziału utytułowani zawodnicy Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Piotr Myszka (AZS AWFiS), których pokonał roku temu. Na kolejnych pozycjach uplasowali się Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Kamila Smektała (YKP Warszawa) oraz Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń) i Aleksander Przychodzeń (SKŻ Ergo Hestia).

"Nie liczyłam złotych medali mistrzostw Polski, ale jeszcze nie zajęłam innego miejsca niż pierwsze. I to nie tylko w RS:X, ale także w klasach Mistral i Aloha, zarówno w gronie juniorek, jak i seniorek. Cieszę się, ponieważ cały czas demonstruję wysoką formę. Ten sezon był dla mnie długi, bo trwał od stycznia i odczuwam spore zmęczenie" – skomentowała Klepacka.

Szóstego kolejnego tytułu nie zdołał natomiast wywalczyć w klasie Laser Standard trzykrotny olimpijczyk Kacper Ziemiński. 28-letni zawodnik SEJK Pogoń prowadzi w Sępólnie Krajeńskim razem z bratem firmę produkującą meble z litego drewna i żeglarstwo traktuje już amatorsko. Startując w Gdańsku bez treningu był trzeci, a po raz pierwszy mistrzem został inny reprezentant SEJK Pogoń Jakub Rodziewicz. Drugie miejsce zajął Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia).

Od czwartku do niedzieli rywalizowało w Gdańsku 166 zawodników z 46 klubów i pięciu krajów – poza Polską, także z Białorusi, Danii, Estonii i Norwegii.